احیای بازار فرش مشهد

شهرداران آنلاین/به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید فرهاد حجازی در خصوص مرمت و احیای بازار فرش، اظهار کرد: مرمت بازار فرش مشهد به سال ۱۳۸۵ باز می‌گردد اما به دلایلی این کار به سرانجام نرسید و سپس بعد از ۱۲ سال یعنی در سال ۱۳۹۷ به درخواست شهردار مشهد مجددا در دستور کار […]

شهرداران آنلاین/به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید فرهاد حجازی در خصوص مرمت و احیای بازار فرش، اظهار کرد: مرمت بازار فرش مشهد به سال ۱۳۸۵ باز می‌گردد اما به دلایلی این کار به سرانجام نرسید و سپس بعد از ۱۲ سال یعنی در سال ۱۳۹۷ به درخواست شهردار مشهد مجددا در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: به دلیل تعامل خوب شهردار و مجموعه مدیریت شهری مشهد با میراثی‌ها، طرحی در استان تصویب و حدود یک سال بعد یعنی در تیر ماه سال ۱۳۹۸ این طرح تایید و از تهران به شهرداری ابلاغ شد و در شهریور ماه ۱۳۹۸ دو دهانه از واحدهای تجاری مجموعه به صورت نمونه و آزمایشی مرمت و جداره سازی و طاق و سقف بازار با شکل و شمایل جدید در همان محدوده نمایان شد.

حجازی با اشاره به اینکه حفظ هویت‌های معنوی و اجتماعی این بازار تاریخی برای ما اهمیت زیادی دارد، بیان کرد: این بازار یکی از قدیمی‌ترین بازارهای مشهد است که شکل‌گیری آن به دوران تیموریان باز‌می‌گردد. این بازار علاوه رب حفظ کاربری خود، می‌تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری شهر در نظر گرفته شود.

وی اضافه کرد: این محور با رویکرد پیاده مداری و حفظ و احیای شکل و شمایل نوستالژی بازسازی و مرمت خواهد شد. شهرداری در این پروژه وظیفه کف سازی و بازسازی سنگ فرش و جداره سازی بازار آن هم با نظارت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان را بر عهده دارد.

شهردار منطقه ثامن خاطرنشان کرد: دو مورد از مغازه‌هایی که مالکان آن به صورت داوطلبانه اعلام آمادگی کرده بودند و در شهریور ماه ۱۳۹۸ به صورت پایلوت بازسازی شده است. یکی از دلایل تاخیر در اجرای کار، تایید نقشه‌ها توسط اداره کل میراث فرهنگی به دلیل طی سیر قانونی طرح در شوراهای فنی و تخصصی و تصویب آن ها بود همچنین پاندمی کرونا نیز در این تاخیرها بی تاثیر نبوده است. علاوه بر موارد ذکر شده، بروز برخی معارضات فنی همچون فرسودگی کابل‌های برق فشار قوی سبب تعویق در اجرای پروژه شده است.

حجازی در خصوص شایعه‌ای مبنی بر کمبود بودجه و اعتبار در بین کسبه بازار گفت: این موضوع شایعه است زیرا شهرداری قبل از اجرای هر پروژه، اعتبار آن را پیش بینی می کند. درحال حاضر هشت میلیارد تومان اعتبار از محل اوراق و اعتبارات شهرداری ثامن برای پروژه در نظر گرفته شده است و طبق قرارداد، پیمانکار پروژه را باید تا آذر ماه تحویل دهد.