اختصاص سهم ویژه در برنامه‌های این دوره از مدیریت شهری به ‌صنایع دستی

شهرداران آنلاین/شهردار کرمان گفت: در حال حاضر، بیش از ۱۰۰ رشتۀ آموزشی در ۲۵ فرهنگ‌سرا و خانه‌های فرهنگ توسط شهرداری با همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اداره‌کل فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود که منجر به ارائه مدرک و اشتغال‌زایی شده است. به گزارش کرمان‌آنلاین، سیدمهران عالم‌زاده، بیست‌وسوم خردادماه، در همایش گرامی‌داشت […]

شهرداران آنلاین/شهردار کرمان گفت: در حال حاضر، بیش از ۱۰۰ رشتۀ آموزشی در ۲۵ فرهنگ‌سرا و خانه‌های فرهنگ توسط شهرداری با همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اداره‌کل فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود که منجر به ارائه مدرک و اشتغال‌زایی شده است.
به گزارش کرمان‌آنلاین، سیدمهران عالم‌زاده، بیست‌وسوم خردادماه، در همایش گرامی‌داشت روز جهانی صنایع دستی و تجلیل از پیشکسوتان و فعالان حوزۀ صنایع‌دستی و فرش استان کرمان که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، و رییس اتاق بازرگانی استان، در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان برگزار شد، با تأکید بر ضرورت حضور و مشارکت فعالانه در انتخابات، خاطرنشان کرد: اگر در این دوره، تغییر و تحولی در شهر می‌بینیم، ناشی از همراهی و حمایت شورای اسلامی شهر منسجم و متشکل از نمایندگان کارشناسی بوده که از طرح‌ها و برنامه‌های شهرداری حمایت کردند.
وی با اشاره به اینکه حضور تک‌تک مردم در انتخابات و رأی آن‌ها کمک می‌کند شورایی مقتدر و متخصص تشکیل شود که ثمرۀ آن به خود شهروندان برمی‌گردد، افزود: باید کسانی را انتخاب کنیم که دغدغۀ موضوعات فرهنگی و مرتبط با گردشگری و صنایع دستی را هم داشته باشند؛ همان‌طور که در شورای پنجم هم حمایت اعضای شورا از برنامه‌های شهرداری در حوزۀ گردشگری و صنایع دستی موجب به ثمر نشستن این برنامه‌ها شد.
شهردار کرمان ادامه داد: اگر شورا از برنامه‌های فرهنگی و هنری شهرداری پشتیبانی کند، شهرداری هم به‌عنوان تسهیل‌کننده می‌تواند از فعالیت سایر ارگان‌های دولتی و خصوصی در حوزۀ گردشگری و صنایع دستی حمایت کند.
عالم‌زاده ضمن تبریک روز جهانی صنایع دستی به هنرمندان و فعالان این حوزه در استان و کشور، برگزاری چنین همایش‌هایی را موجب انتقال تجارب هنرمندان و صنعتگران و معرفی بیشتر صنایع دستی استان دانست و افزود: صنایع دستی، ترکیب هنر و صنعت است؛ همان‌طور که رشتۀ معماری، ترکیب مهندسی و هنر است، صنایع دستی هم از درآمیختن خلاقیت و هنر با ابزار و فن تشکیل شده است.
وی، صنایع دستی را یک هنر و صنعت با نقش هویتی و فرهنگی، توصیف کرد و یادآور شد: عدم نیاز به سرمایه‌گذاری کلان در صنایع دستی، از ویژگی‌های این هنر است که بدون نیاز به سرمایه‌های بزرگ در کارگاه‌های کوچک و حتی منازل می‌شود به تولید محصول اقدام کرد.
شهردار کرمان با اشاره به اینکه فعالیت در عرصۀ صنایع دستی به‌دلیل بوم‌آورد و در دسترس بودن مواد اولیه، ارزش افزودۀ بالایی دارد، افزود: رونق تولیدات مس، فرش و پته در کرمان، به‌دلیل استفاده از مصالح بومی بوده که بها دادن مجدد به این تولیدات می‌تواند ما را به خودکفایی برساند.
عالم‌زاده خاطرنشان کرد: رونق صنایع دستی می‌تواند نقش و تأثیر فراوانی در رشد اقتصادی هر شهر و جامعه‌ای داشته باشد و صادرات محصولات آن، ارزش افزودۀ مضاعفی را ایجاد می‌کند.
وی درخصوص اقدامات شهرداری در این دوره در حوزۀ صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری، به نقش و تأثیر حضور محمد جهانشاهی، از مدیران موفق وزارت میراث فرهنگی در معاونت فرهنگی و اجتماعی و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری در پیشبرد برنامه‌های مرتبط با این حوزه اشاره کرد و افزود: با توجه به تجربۀ ایشان، در این دوره سهم بیشتری در برنامه‌های شهرداری به مسایل گردشگری، میراث فرهنگی و ‌صنایع دستی اختصاص داده شد که البته از رسالت‌های معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری است، اما در دوره‌های قبل غفلت شده بود.
شهردار کرمان خاطرنشان کرد: در حال حاضر، بیش از ۱۰۰ رشتۀ آموزشی در ۲۵ فرهنگ‌سرا و خانه‌های فرهنگ توسط شهرداری با همکاری میراث فرهنگی و اداره‌کل فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود که منجر به ارائه مدرک و اشتغال‌زایی شده است.
عالم‌زاده بیان کرد: شهرداری کرمان همچنین در زمینۀ حمایت از فعالان صنایع دستی با مشارکت در بازاریابی تولیدات آن‌ها به راه‌اندازی کمپین‌های مختلف فروش و ساخت مستندهای مختلف ازجمله مستند پته کرمان اقدام کرده است.
وی با اشاره به تلاش برای معرفی فرش کرمان، خاطرنشان کرد: شهرداری همچنین با اداره‌کل میراث فرهنگی و اتاق بازرگانی استان جهت ثبت کرمان به‌عنوان شهر ملی صنایع دستی، مشارکت داشته که موجب جذب کمک‌های کشوری و فراه

م‌سازی زمینۀ ثبت جهانی کرمان به‌عنوان شهر صنایع دستی می‌شود.
شهردار کرمان با اشاره به راه‌اندازی بازارچه‌های محلی، باززنده‌سازی و راه‌اندازی بازارچۀ صنایع دستی «قلعه‌محمود» با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی استان، بیان کرد: یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های صنایع دستی کشور با عنوان «دست‌آفرین» با همکاری صندوق ملی کارآفرینی و شهرداری کرمان، ظرف روزهای آینده به بهره‌برداری می‌رسد که راه‌اندازی این فروشگاه به فروش بیشتر تولیدات صنایع دستی و تبادل آثار در سطح ملی و تقویت بازار صنایع دستی کرمان کمک خواهد کرد.
عالم‌زاده با اشاره به راه‌اندازی خانه‌های کارآفرینی توسط شهرداری در زمینۀ اشتغال و آموزش، افزود: تلاش‌های ویژۀ دکتر جهانشاهی در زمینۀ برندسازی و ثبت برند در حوزۀ صنایع دستی قابل تقدیر است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز در این مراسم با اشاره به فعالیت ۷۰ هزار هنرمند در ۱۰۱ رشتۀ صنایع دستی در استان، گفت: براساس گزارش‌های موجود، ۲۸۲ هزار دلار صادرات چمدانی صنایع دستی از استان داشته‌ایم که از کانال‌های گمرکی سایر استان‌ها انجام شده ولی به‌عنوان صادرات استان به ثبت نرسیده است.
فریدون فعالی افزود: از همراهی شهرداری در حوزۀ آموزش صنایع دستی و مشارکت در انعقاد تفاهم‌نامه‌های مؤثر در این زمینه تشکر می‌کنم.
در ادامه، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان با بیان اینکه شهرداری در موضوعات مشترک بین میراث فرهنگی و شهرداری در زمینه‌های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی همکاری خوبی داشته و حتی بیش از وظیفۀ خود عمل کرده، افزود: یکی از این موارد، تلاش شهرداری در باززنده‌سازی بازار «قلعه‌محمود» بوده که اقدامات مؤثری در این زمینه انجام شد.
سیدمصطفی آیت‌اللهی موسوی خاطرنشان کرد: با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی توانستیم کارهای مثبتی در «قلعه‌محمود» انجام دهیم و این اقدامات تا فعال‌سازی مجدد این بازار ادامه دارد و هدف‌مان این است که این فضا در اختیار فعالان صنایع دستی برای عرضه و فروش محصولات آن‌ها قرار گیرد.
مهدی طبیب‌زاده، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان نیز در این مراسم، صنایع دستی را از مزیت‌های برتر استان دانست و افزود: در تلاش هستیم با مشارکت معین‌های اقتصادی، بیش از ۱۲ هزار شغل در حوزۀ گردشگری و صنایع دستی استان ایجاد کنیم.