از تسهیلات ویژه برای نوسازی تاکسی‌ها شیراز تا حمایت از هیئت ورزشی جانبازان و معلولان

شهرداران آنلاین/به گزارش خبرنگار ایمنا، اعضای این شورا در یکصد و هشتاد و هفتمین جلسه صحن علنی که یکشنبه برگزار شد لایحه یک‌فوریتی شهرداری شیراز را درباره پرداخت و مساعدت مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال به هیأت ورزش‌های جانبازان و معلولان استان فارس به منظور حضور در آخرین اردوی تیم ملی اعزامی به مسابقات پارالمپیک توکیو ۲۰۲۱ […]

شهرداران آنلاین/به گزارش خبرنگار ایمنا، اعضای این شورا در یکصد و هشتاد و هفتمین جلسه صحن علنی که یکشنبه برگزار شد لایحه یک‌فوریتی شهرداری شیراز را درباره پرداخت و مساعدت مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال به هیأت ورزش‌های جانبازان و معلولان استان فارس به منظور حضور در آخرین اردوی تیم ملی اعزامی به مسابقات پارالمپیک توکیو ۲۰۲۱ بررسی کرد.

در این لایحه آمده است که مبلغ یادشده از ردیف اعتباری کمک به سایر نهادهای بخش عمومی، از بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری به هیأت ورزش جانبازان و معلولان استان فارس در نظر گرفته شده است. اعضای شورا مقرر کردند که موضوع با قید یک‌فوریت به‌منظور بررسی به کمیسیون‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورا با عنوان کمیسیون اصلی رسیدگی‌کننده و برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا با عنوان کمیسیون فرعی رسیدگی‌کننده ارسال شود.

در ادامه، طرح یک‌فوریتی جمعی از اعضای شورا، درباره بارگذاری آرای صادر شده از کمیسیون‌های بدوی و تجدید نظر ماده صد در سامانه شفافیت، مورد بررسی قرار گرفت و اعضا بر آن شدند که موضوع به‌صورت عادی به کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا ارسال شود.

در ادامه این جلسه، شوراییان به لایحه دوفوریتی شهرداری شیراز، درباره استفساریه صدور برات‌کارت پرداختند و درنهایت، لایحه یادشده با قید دوفوریت به تصویب رسید و براساس آن مقرر شد شهرداری شیراز لایحه صدور برات‌کارت را تهیه و به‌منظور تصویب نهایی به شورای اسلامی شهر شیراز ارائه کند.

در ادامه، لایحه یک‌فوریتی دیگری از سوی شهرداری شیراز در دستور کار قرار گرفت. این لایحه که درباره اخذ مجوز واگذاری سرقفلی غرفه‌های طرح توسعه میدان اول میوه‌وتره باری است که در آینده احداث خواهد شد، باید از طریق انتشار آگهی مزایده عمومی و بر اساس قیمت پایه هیأت کارشناسان رسمی دادگستری اعلام شود.

شوراییان پس از گفت‌وگو و تبادل نظر این لایحه یادشده را به تصویب رساندند. براساس ماده واحده این مصوبه، به شهرداری شیراز اجازه داده شد که سرقفلی غرفه‌های یادشده را از طریق انتشار آگهی مزایده عمومی بر اساس قیمت پایه هیأت کارشناسان رسمی دادگستری منتشر کند.

دستور کار بعدی این جلسه به بررسی ایراد فرمانداری شیراز درخصوص مصوبه «تهاتر و واگذاری سهم شهرداری حاصل از پروژه‌های اوراق مشارکت»، اختصاص یافت و مقرر شد موضوع به‌منظور بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا ارسال شود.

همچنین تصمیم شوراییان درباره لایحه شهرداری شیراز، درباره ایجاد موزه مشروطه در پهنه بافت تاریخی فرهنگی به تصویب رسید. براساس ماده واحده این مصوبه به شهرداری شیراز اجازه داده می‌شود از محل ردیف اعتباری مشخص‌شده برای پروژه موزه تاریخ شهر شیراز، باهدف زمینه‌سازی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های تاریخ مشروطه در باغ جهان‌نما اقدام به ایجاد موزه کند.

دیگر دستور کار این شورا به طرح کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورا درباره تسهیلات نوسازی ناوگان تاکسیرانی شیراز اختصاص یافت. این طرح بدین شرح به تصویب رسید: در راستای کمک به تسریع و تسهیل فرایند نوسازی ناوگان تاکسیرانی و ترغیب تاکسی‌داران به مشارکت در طرح یادشده به شهرداری شیراز اجازه داده می‌شود تا سقف یک‌هزار دستگاه تاکسی فرسوده در سال ۱۴۰۰ با اولویت سن فرسودگی، طی هماهنگی با بانک‌ها و شرکت‌های خودروساز یا نمایندگی‌های مجاز و فراهم‌کردن مقدمات لازم برای ارائه تسهیلات نوسازی به تاکسی داران به میزان ۸۰ درصد قیمت خودرو، با رعایت قوانین و مقررات اقدام کند.

در این زمینه شهرداری موظف است که مابه التفاوت سود تسهیلات بانکی را نسبت به تسهیلات قرض‌الحسنه (مازاد بر چهار درصد و تا سقف ۱۴ درصد) مطابق نرخ مصوب تسهیلات بانکی ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پرداخت کند. افزون بر این، پرداخت مابه‌التفاوت سود تسهیلات بانکی مطابق دستورالعملی که باید ظرف مدت یک ماه توسط شهرداری تهیه و به شورای اسلامی ارائه شود، صورت گیرد.

همچنین شهرداری شیراز مکلف است اعتبار مورد نیاز به‌منظور اجرای این طرح را در متمم بودجه سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی کند. در ادامه این جلسه، لایحه شهرداری شیراز درباره سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد ریالی برای ساخت فیلم سینمایی ۲۸۸۸ به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کیوان علی محمدی بررسی شد و به تصویب رسید.

بر این اساس شورای شهر به شهرداری شیراز اجازه داده است که بودجه یادشده را از محل ردیف اعتباری بودجه مصوب آموزش شهروندی سال ۱۴۰۰ سرمایه‌گذاری کند؛ در این زمینه، شهرداری موظف است تضمین‌های لازم را در خصوص دریافت ۵۰ درصد سود حاصل از فروش، اکران و شرکت در جشنواره‌های مختلف را از کارگردان و تهیه‌کننده فیلم دریافت کند.

در ادامه، درباره طرح کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در خصوص پیشنهاد شناسنامه دارکردن (پایان‌کار) پروژه‌های عمرانی شهرداری شیراز گفت‌وگو شد و طرح یادشده به تصویب رسید و براساس آن، شهرداری شیراز مکلف شد آئین‌نامه اجرایی شناسنامه‌دار کردن پروژه‌های عمرانی را قبل از اتمام یا افتتاح پروژه‌های یادشده ظرف مدت یک ماه تهیه و به شورا ارسال کند.

در دستور کار دیگر این جلسه به طرح جمعی از اعضای شورا، درباره استفساریه ضریب ۷۵/ ۶۳ مصوبه قدرالسهم شهرداری ناشی از ارزش افزوده باغات واقع در حوزه استحفاظی باغات قصردشت، پرداخته شد. بنا بر این طرح، مقرر شد کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا با همکاری کمیسیون شهرسازی و معماری ظرف مدت دو هفته اصلاحیه مربوط به مصوبه یادشده را تهیه کند و به منظور تصویب نهایی به صحن شورا ارائه دهد.

دیگر دستور کار این جلسه، بررسی طرح کمیسیون شهرسازی و معماری شورا، درباره اصلاح ضوابط مربوط به پارکینگ واحدهای تجاری، بالکن تجاری و دفتر کار در دفترچه ضوابط طرح تفصیلی بود که به تصویب رسید و براساس آن جدول زیر به‌منظور جایگزینی ذیل تبصره ۶ بند ۲-۴-۱-۲۱-۱ و ردیف‌های مربوط در جدول ۲-۴-۱-۲۱-۲، دفترچه ضوابط و مقررات طرح تفصیلی مصوب شد.

در تبصره اول این طرح آمده است که شهرداری باید برای اصلاح موارد عنوان شده در طرح تفصیلی از طریق مراجع ذیصلاح اقدام کند. همچنین در تبصره دوم عنوان شده که بناهای کمتر از ۳۰ متر مربع زیربنا معاف از تأمین پارکینگ هستند.

در ادامه یکصد و هشتاد و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر شیراز لایحه سلب قابلیت استفاده عمومی از مقدار ۴۸/ ۵۱ مترمربع عرصه معبر مازاد بر عرض معبر پس از اجرای طرح تفصیلی مصوب توسط مراجع ذیصلاح، مجاور ضلع غرب پلاک ثبتی ۲۹۱۸/۱۶۵۱ بخش چهار شیراز با کاربری (۱۱۲ m محورهای مختلط تجاری اداری و خدمات با مسکونی منطقه‌ای) و کد نوسازی ۱-۱۶۹-۱۲-۹ بررسی شد.

براساس تصمیم شورای شهر شیراز، با لایحه سلب قابلیت ملک