استفاده از تجهیزات برقی پیشرفته ایرانی در خط ۷ متروی تهران

برای نخستین بار در کشور، تجهیزات برقی پیشرفته ایرانی در خطوط متروی تهران مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این امر در راستای حمایت و پشتیبانی از تولید داخلی و با هدف بومی سازی تجهیزاتی صورت گرفته که امکان تهیه آنها از کشورهای خارجی در شرایط تحریم به سادگی میسر نبوده است. به گزارش ایسنا ، […]

برای نخستین بار در کشور، تجهیزات برقی پیشرفته ایرانی در خطوط متروی تهران مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این امر در راستای حمایت و پشتیبانی از تولید داخلی و با هدف بومی سازی تجهیزاتی صورت گرفته که امکان تهیه آنها از کشورهای خارجی در شرایط تحریم به سادگی میسر نبوده است.

به گزارش ایسنا ، مهندس رضائی ملک  مدیر واحد مدیریت تجهیزات شرکت مترو تهران با اعلام این موضوع افزود: به موجب تشکیل کارگروه ساخت داخل در شرکت مترو که از سال ۱۳۹۸ محقق شد، تلاش های بسیاری صورت پذیرفته تا با تکیه بر توانمندی صنعتگران و سازندگان داخلی، برخی تجهیزات و اقلام مصرفی در شبکه خطوط مترو بومی سازی شده و به این ترتیب نیازمندی های اینچنینی بدون وابستگی به شرکت های خارجی در داخل کشور تولید شود. این امر نه تنها به چرخش چرخ های تولید صنعتی در ایران کمک کرده و باعث اشتغالزایی می شود، بلکه در برخی موارد نیز قیمت تمام شده محصولات مورد نیاز را نیزکاهش داده و باعث صرفه جویی ارزی قابل توجهی خواهد شد. 
مدیر واحد مدیریت تجهیزات شرکت مترو در ادامه گفت: یکی از ملزومات برقی مهمی که در خطوط مترو مورد استفاده قرار می گیرد، ترانسفورماتورهای خشک پست های ترکشن (RS) است که تا پیش از این عمدتا از کشورهای ایتالیا و چین تامین می شده است. اما امروز به موجب مذاکرات صورت گرفته و سفارش به شرکت ایران ترانسفو زنجان که توانایی طراحی، ساخت و آزمایش ترانس های مورد نظر را دارد، دو دستگاه ترانسفورماتور ۳۹۰۰ و ۳۳۰۰ کیلوولت آمپر برای نخستین بار در ایران به مرحله تولید رسیده است.

شهرداران آنلاین/به گفته وی، تست های مربوط به صحت عملکرد آن نیز با حضور نمایندگانی از واحد مدیریت تجهیزات شرکت مترو، شرکت بهرو، موسسه حرا، شرکت فرآب و یک شرکت شخص ثالث با موفقیت پشت سر گذاشته شده است. 
بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو)، رضائی ملک  در پایان افزود: به دنبال تولید موفق اولین نمونه از ترانسفورماتورهای خشک پست های ترکشن ، قرار است برای اولین بار از این تجهیزات پیشرفته برقی در خط ۷ متروی تهران استفاده شود. البته سفارش تولید یک نمونه دیگر از ترانس ۳۹۰۰ کیلوولت آمپر و ۳ دستگاه ترانس ۳۳۰۰ کیلوولت آمپر نیز به شرکت ایران ترانسفو زنجان داده شده است که پس از تولید در خطوط متروی تهران مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.