افزایش ۲۷ درصدی بودجه ۱۴۰۱ شهرداری همدان

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان از افزایش ۲۷ درصدی بودجه سال آینده در اصلاحیه بودجه شهرداری همدان نسبت به سال قبل خبر داد. به گزارش ایسنا، اکبر کاوسی‌امید دوشنبه ۴ بهمن‌ماه در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه بودجه کل شهرداری همدان در سال ۱۴۰۱ دو هزار و  ۱۳۷ میلیارد تومان […]

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان از افزایش ۲۷ درصدی بودجه سال آینده در اصلاحیه بودجه شهرداری همدان نسبت به سال قبل خبر داد.

به گزارش ایسنا، اکبر کاوسی‌امید دوشنبه ۴ بهمن‌ماه در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه بودجه کل شهرداری همدان در سال ۱۴۰۱ دو هزار و  ۱۳۷ میلیارد تومان است، افزود: از این رقم هزار و ۱۸۱ میلیارد بودجه عمرانی معادل ۵۵ درصد و مابقی بودجه جاری معادل ۴۲ درصد و ۳ درصد هم تعهدات شهرداری است.
وی با اشاره به اینکه شورای شهر همدان در راستای شفاف سازی تمام تصمیمات جلسات، کمیسیون‌ها و صحن را در اختیار رسانه‌ها و مردم قرار می‌دهد، تصریح کرد: امروز سیاست‌های  اولویت تدوین بودجه در قالب یک طرح در شورا به تصویب رسید و به هیئت انطباق ارسال و به تایید شهردار نیز رسید.
کاوسی‌امید با بیان اینکه سیاست شورا در انطباق بودجه ۱۸ سیاست و ۴۷ الزام در قالب الزامات بودجه ۱۴۰۱ به شهردار ابلاغ شد، ادامه داد: از جمله این موارد می‌توان به تدوین عادلانه و عملیاتی بودجه و پرهیز از تصدی‌گری شهرداری ستاد، توسعه زیرساخت‌های هوشمندسازی شهر، افزایش سهم بودجه موضوعات فرهنگی و اجتماعی با حمایت از تشکل‌های مردم نهاد، اعمال سیاست‌های محله محوری و اجرای پروژه‌های عمرانی و غیرعمرانی، توجه جدی به توسعه حمل و ‌نقل عمومی با توجه به الزامات شهر سبز پایدار، توجه ویژه به حفظ بافت تاریخی شهر و بناهای واجد ارزش و گسترش بناهای مذهبی و معرفی میراث معنوی اشاره کرد.
وی عدالت در اجرای پرداخت حقوق کارکنان شهرداری همدان را از دیگر موارد دانست و اظهار کرد: پرداخت در عدالت حقوق یکی از مهمترین برنامه‌های شورای ششم است و امروز یکی از مهمترین دغدغه‌های شهرداری اجرای عدالت در پرداخت حقوق است که این امر در پرداخت‌های به موقع در حال انجام است.
عضو شورای شهر همدان کاهش وابستگی بودجه به فروش ملک و عوارض پروانه ساختمانی و افزایش پنج درصدی درآمد پایدار شهرداری را مورد بعدی عنوان کرد و گفت: کاهش تصدی‌های غیر ضرور شهرداری و عدم جذب نیروهای غیر متخصص و استفاد از متخصصین در حوزه شهرسازی، حسابداری، عمران و معماری از نخبه های دانشگاهی می‌تواند در این زمینه موثر باشد.
کاوسی‌امید همچنین به تصویب دو دهم درصدی بودجه شهرداری برای مطالعات و کارشناسی طرح‌های عمرانی و سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود: انجام همه اقدامات سرمایه گذاری باید در سازمان سرمایه گذاری شهرداری انجام و پنجره واحد سرمایه گذاری ایجاد شود تا کارها در سرمایه گذاری به نتیجه برسد.
وی با اشاره به اینکه قرارداد ایجاد شبکه فیبر نوری و کارخانه بازیافت هواپیما منعقد شده است، مطرح کرد: در رابطه با اصلاحیه بودجه سال ۱۴۰۰ عملکرد فیزیکی و ریالی بودجه را مد نظر قرار داده تا بر اساس واقعیت‌ها بتوانیم اصلاحیه‌ای انجام دهیم که در عملکرد پایانی برنامه‌ای با هدفگذاری خوب اتفاق بیفتد.
کاوسی‌امید اضافه کرد: از بودجه مصوب ۱۵ میلیارد کاهش داشتیم و دلیل آن در موضوعات مختلف بود که پیش‌بینی‌ شده اما انجام نشدنی بود به عنوان مثال ۲۸  میلیارد کمک‌های دولتی دیده بودیم که بیش از ۱۰ میلیارد جذب نشد، همچنین خرید ماشین آلات خدمات شهری، احداث مرکز نگهداری حیوانات بلاصاحب و ایجاد سایت پسماند اتفاق نیفتاد از دیگر موارد بود.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه در پروژه‌های عمرانی ۱۱۶ میلیارد کاهش داشتیم، عنوان کرد: به عنوان نمونه از این رقم ۷۴ میلیارد متعق به قطار شهری و ۲۱ میلیارد وامی که قرار بود از وزارت کشور بگیریم و محقق نشد را می‌توان نام برد.
وی با اشاره به اینکه به دلیل مشکلاتی که با پیمانکار پروژه پارکینگ آقا جانی بیگ این پروژه با کاهش ۱۵ میلیاردی مواجه شد، بیان کرد: در پروژه پارک اکباتان چهار میلیارد پیش بینی و ۱۱ میلیارد هزینه شد، در تپه مصلی دو  میلیارد پیش بینی و شش میلیارد هزینه شد و پارک ولایت شش میلیارد بودجه مصوب داشت و هفت و نیم میلیارد هزینه شد.
کاوسی‌امید پارک ولایت و اکباتان را فاقد مطالعات کارشناسانه و مورد تایید دانست و اظهار کرد: مطالعات دوباره این دو پروژه باید با سرعت بالا انجام شود و پیوست‌های لازم آنها مورد مطالعه قرار گیرد، همچنین در بودجه ۱۴۰۱ پروژه‌های کلان مقیاس باید پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی را داشته باشند.
وی در ادامه مطرح کرد: وقتی کاهش درآمد از کمک‌های دولتی داشته باشیم و با توجه به اینکه درآمد پایدار یکباره اتفاق نمی‌افتد باید فروش املاک مازاد شهرداری را افزایش دهیم بنابراین افزایش فروش از ۶۵۶ میلیارد به ۷۰۰ میلیارد در اصلاحیه رسید و ۳۹ درصد مصوب به ۴۲ درصد رسیده است.
عضو شورای شهر همدان با بیان اینکه پروژه‌های گردشگری و محله محور شهرداری همدان حذف نشده است، گفت: به عنوان مثال پروژه مرکز محله کبابیان و ساخت فیلم حذف نشده است،  مرمت خانه پوستی زاده برای تبدیل بوتیک هتل و ادامه جداره سازی پیاده راه بوعلی نیز در بودجه سال بعد دیده شده است.
کاوسی‌امید همچنین به بسته تشویقی برای مالکان شش خیابان اصلی شهر همدان اشاره کرد و افزود: در تعرفه ۱۴۰۱ مصوب شد که هر مالک که در شش خیابان اصلی بخواهد تعمیرات اساسی انجام دهد ۸۰ درصد تخفیف در عوارض مربوط به تعمیرات اساسی دریافت می‌کند، البته شهرداری باید با همکاری میراث فرهنگی طرح مصوبی تهیه کند و تعمیرات طبق این طرح انجام شود.