اماکن تجاری و اقامتی “ناایمن” تهدیدی برای هسته مرکزی شهر قم

شهرداران آنلاین/مجید متین‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز، با اشاره به قرارگیری منطقه هفت شهرداری قم در هسته مرکزی شهر اظهار داشت: بیش از ۹۰ درصد از منطقه هفت قم، بافت فرسوده است و مراکز تجاری و مهم شهر در این منطقه مستقر است که با توجه به قدمت بناها، بحث‌های ایمنی بسیار مهم است. […]

شهرداران آنلاین/مجید متین‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز، با اشاره به قرارگیری منطقه هفت شهرداری قم در هسته مرکزی شهر اظهار داشت: بیش از ۹۰ درصد از منطقه هفت قم، بافت فرسوده است و مراکز تجاری و مهم شهر در این منطقه مستقر است که با توجه به قدمت بناها، بحث‌های ایمنی بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه در این منطقه ۴۰۰ واحد اقامتی وجود داشته که بسیاری از آن‌ها مجوز فعالیت ندارد، افزود: یکی از اهداف شهرداری با هماهنگی میراث فرهنگی، الزام رعایت نکات ایمنی در صدور مجوزهاست و باید واحدهای اقامتی، تائیدیه سازمان آتش‌نشانی را داشته باشند که این اتفاق در حال اجراست و با تغییر در واحدها و با تأمین وسایل اطفای حریق ایمنی روند خوبی در ایمن‌سازی اماکن تجاری و اقامتی صورت گرفته است.

مدیر منطقه هفت شهرداری قم با تأکید بر اینکه بسیاری از این واحدها غیرمجاز فعال هستند تصریح کرد: شهرداری‌ها غیردولتی بوده و هزینه شهر توسط مردم تأمین می‌شود و از طریق مجوزهای ساختمانی این اهداف را دنبال می‌کنیم، البته میراث و اماکن نیز نظارت‌هایی را دارند.

وی اظهار داشت: در رابطه با واحدهای تجاری قدیم قم، با اهتمام دادستانی جلسات خوبی به‌صورت مشترک توسط دادستانی، اصناف و هیئت‌امنای پاساژها برگزار شد و شرکت‌های خدمات‌رسان و بازدیدهای میدانی از این فضاها صورت می‌گیرد و نکاتی که رعایت نشده تذکر داده می‌شود.

متین فر ادامه داد: بسیاری از سیم‌کشی‌های برق اماکن تجاری ایراداتی داشته که احتمال بروز حادثه وجود دارد که اصلاح این موارد با نظر کارشناسان و با نظارت‌ها در دستور اصلاح متولیان پاساژها قرار دارد که امیدواریم وضعیت به‌گونه‌ای پیش رود که شاهد حوادث در این اماکن تجاری با قدمت نباشیم.