بازتعریف قراردادهای شهرداری به نفع بخش خصوصی لازم است

شهردار اصفهان در ادامه جلسات و بازدیدهای هفتگی خود از مناطق شهرداری این شنبه در منطقه ۴ شهرداری حضور پیدا کرد تا از نزدیک با مسائل، دغدغه ها و مشکلات این منطقه آشنایی پیدا کند.

بازتعریف قراردادهای شهرداری به نفع بخش خصوصی لازم است

شهردار اصفهان در ادامه جلسات و بازدیدهای هفتگی خود از مناطق شهرداری این شنبه در منطقه ۴ شهرداری حضور پیدا کرد تا از نزدیک با مسائل، دغدغه ها و مشکلات این منطقه آشنایی پیدا کند.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، علی قاسم زاده در این جلسه با بیان اینکه قرار بر این است به سمت اداره شهر به صورت متمرکز بر مبنای الگوی شهر همگرا حرکت کنیم، اظهار کرد: یکی از انتقاداتی که همواره به شهرداری می شده این بوده است که در هر منطقه یک نوع سبک مدیریت به اقتضای شخص مدیر حاکم بوده و هر منطقه با سایر مناطق نوع مدیریت متفاوتی داشته است.

وی تصریح کرد: در این دوره مدیریت شهری قرار است به یک اشتراک رویه برسیم اما این اشتراک رویه قرار نیست خلاقیت ها را در مناطق از بین ببرد. لازم است یک نوع ادبیات که همان الگوی شهر همگرا است در مناطق حاکم شود.  

شهردار اصفهان با بیان اینکه الگوی شهر همگرا جزو جدیدترین تجارب مدیریت شهری است که در اصفهان به راحتی قابل پیاده سازی است، ادامه داد: کلیدواژه شهر همگرا همگرایی است و اولین نقطه همگرایی نیز مناطق شهرداری هستند. این همگرایی از فیزیکی و سطحی شروع شده و می تواند تا سطح همدلی پیش رود.

وی اضافه کرد: پس از شکل گیری همگرایی در مناطق، لازم است همگرایی بین مناطق، معاونت ها و سازمان ها و در نهایت شهرداری اصفهان در مرکز نیز شکل بگیرد.

قاسم زاده با بیان اینکه پس از همگرایی در مجموعه مدیریت شهری همگرایی باید با مردم شکل بگیرد، افزود: الگوی همگرایی مردم را به نخبگان منطقه، سرمایه گذاران و عموم مردم تقسیم بندی کرده است؛ هم اکنون بارقه هایی از این موضوع را در منطقه ۴ مشاهده کردم که برخی مشکلات محلی با کمک مردم حل شده است.  

وی تاکید کرد: پیش نیاز این تحول در شهرداری به یک نگاه و جهان بینی جدید، اعتماد، احترام، قدرت برقراری ارتباط و فهمیدن مردم نیاز دارد، لازم است بخش خصوصی و شهرداری به یکدیگر اعتماد داشته باشند و حتی در نوع قراردادها با بخش خصوصی بازتعریف صورت بگیرد.

شهردار اصفهان با بیان اینکه شهرداری نباید با بخش خصوصی قراردادهای یکسویه تعریف کند تا سرمایه گذار احساس نا امنی کند، گفت: به طور معمول در قرارداد با بخش خصوصی باید سمت بخش خصوصی را گرفت تا سرمایه گذار منافع خود را در این قرارداد دیده و به سمت سرمایه گذاری در شهر برای عمران و آبادانی حرکت کند.

وی خاطرنشان کرد: ناگزیر به حرکت به سمت تحول اداری هستیم و این تحول صرفا تغییر چارت و ساختار نیست، مقدم بر این تغییر، تغییر و اصلاح نگاه ها به سمت شهرداری، مردم و بخش خصوصی و نخبگان است.   

*مشکلات و دغدغه های منطقه

مدیر منطقه ۴ شهرداری اصفهان نیز در این جلسه ضمن تشریح مشخصات کلی منطقه، محلات، ظرفیت ها، مسائل و اقدامات مهم منطقه، اظهار کرد: منطقه چهار در شرق کلانشهر اصفهان واقع شده و با مساحتی بالغ بر ۷۵ کیلومتر مربع، بیش از ۱۳٫۵ درصد از مساحت کلان شهر اصفهان را به خود اختصاص داده است. این منطقه با دارا بودن جمعیتی بالغ بر ۱۳۹ هزار نفر، حدود ۷ درصد از جمعیت شهر اصفهان را در خود جای داده است.

محمدحسین جعفری فشارکی روند رشد جمعیت منطقه چهار را در سال ۹۸ نسبت به سال ۷۵ بیش از ۲۷ درصد ذکر کرد و افزود: جمعیت منطقه ۴ طبق برآورد سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۴۱ هزار نفر است که ۷۳ هکتار نیز بافت فرسوده دارد و سرانه فضای سبز آن با ۶۷ مترمربع رتبه اول را در میان سایر مناطق اصفهان دارد.

وی با بیان اینکه منطقه چهار از لحاظ وسعت محدوده و حریم در بین مناطق پانزده گانه رتبه دوم را دارا است، تصریح کرد: این موضوع بیانگر سطح گسترده خدمات رسانی است. در حالی که از لحاظ وسعت محدوده قانونی در رتبه دهم قرار گرفته است. با توجه به وسعت کم محدوده قانونی و شکل گیری بخش عمده ای از آن عملا کسب درآمد از مساحت باقیمانده کار دشواری است.

مدیر منطقه ۴ شهرداری اصفهان اضافه کرد: منطقه چهار دارای ۱۷ محله است که پرجمعیت ترین آن مهرآباد و متراکم ترین محله نیز رکن الدوله شرقی است.

وی در ادامه با اشاره وضعیت بافت فرسوده منطقه، افزود: از حدد ۷۳ هکتار بافت فرسوده منطقه چهار، حدود ۶۵ درصد آن معادل با ۴۷ هکتار در محله کردآباد و مابقی آن در محلات کلمان، شهرک فاضل، رکن الدوله شرقی، مفتح و شاهزید قرار گرفته است.

جعفری فشارکی ادامه داد: وجود باغ غدیر به عنوان مهمترین شاخص این محله و منطقه تمامی مسائل این محله را تحت الشعاع خود قرار داده است. وجود موزه دفاع مقدس، مجموعه فردوس، مجموعه پردیس و همجواری آن با محله کردآباد از جمله مسائلی است که در این محله باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی گفت: با توجه به اینکه باغ غدیر شاخص ترین مجموعه فرهنگی تفریحی در منطقه ۴ و به نوعی شهر اصفهان بوده و حدود سه دهه از ساخت آن می گذرد، علاوه بر آنکه نیاز به تعمیرات اساسی و ساماندهی اماکن فعلی مانند ساختمان الغدیر، مجموعه فرهنگی و سردر ورودی دارد، در موارد دیگر نیز مانند ساماندهی فضاهای ورزشی و فرهنگی، ایجاد بسترهای مناسب برای بازی کودکان، اصلاح ساختار نورپردازی، المان های نوری، طراحی و ساخت مجدد نیمکت های باغ، اصلاح و افزایش پوشش گیاهی و اصلاح ساختار پیاده روها، اصلاح یا ساماندهی ورودی های باغ و … نیاز به کارهای اساسی دارد.

مدیر منطقه ۴ شهرداری اصفهان یکی از چالش های مهم منطقه را وجود محلات کردآباد و سواردز ذکر کرد و گفت: بخش عمده ای از این محلات در حریم قرار گرفته و عملا منطقه هیچگونه کار خاصی بر روی این بخش نمی تواند انجام دهد، همچنین نبود دسترسی مناسب به سمت مرکز شهر که مشکل همیشگی اهالی این محلات بوده است، بافت فرسوده و متراکم و عدم وجود زیرساخت های مناسب نظیر آسفالت و دفع آب های سطحی، ساماندهی معابر محله کردآباد و سواردز، معضل کارگاه های ریسندگی و بافندگی موجود در محله، آزادسازی و احداث خیابان کردآباد و عدم همکاری و همراهی ساکنین جهت آزادسازی از دیگر معضلات و مشکلات این منطقه است.

وی با اشاره به اقدامات مربوط به محلات کردآباد و سواردز که در سال جاری انجام شده، گفت: ساماندهی معابر این محلات و گذر مجاور پشت ورزشگاه، ساماندهی و تعمیرات اساسی در ورزشگاه کردآباد، اجرای پاتوق فرهنگی جنب مسجد نورالله، تملک و احداث خیابان کردآباد(سال ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۲)، احداث منبع آب پارک کردآباد، احداث خیابان شهد رضایی تا سال ۱۴۰۱ از جمله این اقدامات است.

جعفری با اشاره به اقدامات در حال انجام محلات کلمه خواران، زوان، پینارت و روشن دشت، ادامه داد: پیاده روسازی در محله روشن دشت، اصلاح مکانیزه شدن پل عابر پیاده مقابل بیمارستان شهید چمران، احداث ورودی محله کلمه خواران که در دست اقدام است، تملک و احداث کندرو ضلع شمالی خیابان سلمان فارسی و احداث میدان شهدای هسته ای، خیابان های ارغوانیه، سلمان فارسی و روشن دشت که بخشی انجام شده و ادامه آن در برنامه ۱۴۰۱ انجام می شود از جمله این اقدامات در این محلات است.

وی گفت: یکی دیگر از مسائلی که منطقه چهار سالهاست با آن مواجه است بحث چشمه باقرخان است، مسیر این چشمه از منطقه سه شروع شده و از خیابان بزرگمهر وارد منطقه ۴ شده و با عبور از خیابان های بزرگمهر، بزرگراه شهید صیاد شیرازی، لاهور و خیابان همدانیان به سوی کردآباد و خوراسگان و خاتون آباد ادامه مسیر می دهد.

مدیر منطقه ۴ شهرداری اصفهان تاکید کرد: با وجود آزادسازی ها و ساماندهی بخش های زیادی از مسیر این چشمه همچنان بخش های دیگری از حریم این چشمه نیاز به آزادسازی و ساماندهی داشته که طی سالیان گذشته اعتبارات قابل توجهی در بودجه منطقه چهار به این امر اختصاص یافته است. 

وی در ادامه با اشاره به بازار گل و گیاه، بازار روز کوثر ۵ و ترمینال جی، افزود: در اواسط خیابان همدانیان این مجموعه ها قرار گرفته است. همچنین تعداد زیادی از انواع مختلف کسب و کار از جمله میوه فروشان و فروشندگان محصولات پروتئینی و گل فروشان در این بخش مستقر هستند. در ضلع شرقی خیابان همدانیان نیز مجموعه مسکونی بزرگ فدک قرار دارد که جمعیت زیادی در آن ساکن هستند. وجود بخش دیگری از چشمه باقرخان در این محله از ظرفیت های آن به شمار می رود.

جعفری افزود: از جمله چالش های پیش رو در این خیابان ترافیک بیش از حد و عدم وجود پارکینگ مناسب و بارگزاری بیش از ظرفیت در آن است. کاهش حجم مراجعات به بازار گل و گیاه با ساخت مجموعه جدید گل و گیاه واقع در گردنه زینل یکی از راه حل های کاهش حجم ترافیک در این خیابان است.

وی با اشاره به پروژه های شاخص منطقه، تصریح کرد: سایت جذب سرمایه گذار شرق، میدان علامه امینی، تقاطع غیرهمسطح شهید فخری زاده و رینگ چهارم حفاظتی از جمله این پروژه هاست. /

کد محتوا ۴۱۴۱۴

برچسب ها