بازدید سه ساعته شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان از محله جلفا

شهردار اصفهان در دیدار با اسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب کشور، با بیان اینکه اصفهان به دست ما و شما ساخته شده است و با هم باید مراقب این شهر باشیم، گفت: ما برای خدمت به ارامنه شهر اصفهان هیچ منتی بر آنها نداریم چراکه خدمت به همه شهروندان وظیفه ماست.

بازدید سه ساعته شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان از محله جلفا

شهردار اصفهان در دیدار با اسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب کشور، با بیان اینکه اصفهان به دست ما و شما ساخته شده است و با هم باید مراقب این شهر باشیم، گفت: ما برای خدمت به ارامنه شهر اصفهان هیچ منتی بر آنها نداریم چراکه خدمت به همه شهروندان وظیفه ماست.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، همزمان با جشن های کریسمس در محله مسیحی نشین جلفا، شهردار اصفهان، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، معاون فرهنگی – اجتماعی شهردار و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان از این محله بازدید و با اسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب ایران و شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان دیدار کردند.

علی قاسم زاده در این دیدار ضمن تبریک سال نو میلادی به شهروندان ارامنه اصفهانی و شورای خلیفه گری اظهار کرد: این دیدار نشان دهنده پیوند ادیان به صورت عملی است و ما می توانیم الگوی زندگی مسالمت آمیز در اصفهان را تعمیم دهیم.

وی ادامه داد: ارادت ما به عزیزان مسیحی ریشه در دو موضوع دارد؛ نخست اینکه آموزه های قرآن کریم تصویری کامل از مسیحیت و زندگی حضرت مریم (س) به ما نشان داده است و دوم اینکه تجربه تاریخی همزیستی سبب نزدیکی ما به یکدیگر است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه اصفهان به دست ما و شما ساخته شده است و با هم باید مراقب این شهر باشیم، گفت: ما برای خدمت به ارامنه شهر اصفهان هیچ منتی بر شما نداریم چراکه خدمت به همه شهروندان وظیفه ماست.

وی افزود: امیدوارم سال های متمادی مسیحیان و مسلمانان در این شهر در کنار هم به نیکی زندگی کنند.

3K2A0651.JPG

*از حضور سرمایه گذاران لبنانی در اصفهان حمایت می کنیم

در ادامه این نشست، محمد نورصالحی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه کشور ایران و به خصوص شهر اصفهان همواره مهد همزیستی مسالمت آمیز ادیان مختلف به خصوص مسلمانان و مسیحیان بوده است، گفت: سابقه حضور ارامنه در اصفهان به ۴۰۰ سال قبل بازمی‌گردد و آنها توانسته اند دوستانه و برادرانه در کنار مسلمانان زندگی کنند.

وی ادامه داد: در محلات مختلف شهر پیروان مسیح در کنار مسلمان زندگی کرده اند و هر دو قشر از خدمات و کسب و کار یکدیگر استفاده کرده اند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: امیدوارم این همزیستی در اصفهان ادامه داشته باشد و دنیا از این شرایط الگو بگیرد تا پیروان همه ادیان در صلح و دوستی کنار هم زندگی کنند و شاهد تبعیض و بی عدالتی در هیچ جای دنیا نباشیم.

وی پیشنهاد حضور سرمایه گذارانی از کشور لبنان که زادگاه اسقف اعظم ارامنه اصفهان است را مطرح کرد و گفت: امیدوارم با همراهی شما بتوانیم از حضور این افراد در عرصه هایی همچون مرمت آثار تاریخی و ساخت هتل برای توسعه گردشگری بهره مند شویم؛ مدیریت شهری استقبال خوبی از این افراد به عمل خواهد آورد.

نورصالحی در پایان ضمن تبریک به اسقف اعظم و ارامنه شهر اصفهان، گفت: امیدوارم سال نو میلادی برای پیروان مسیح (ع) پر از تندرستی و نشاط باشد.

*میلاد حضرت مسیح (ع) عید همه ادیان است

در ادامه این دیدار، سیپان کاشچیان خطاب به مدیران شهری اصفهان اظهار کرد: حضور شما در آستانه سال نو میلادی باعث مباهات ماست. ما به عنوان برادران یکدیگر دور هم جمع شده ایم و شهروند یک خانواده بزرگ هستیم.

وی با اشاره به روشن شدن چراغ سال نو میلادی در محله جلفای اصفهان با حضور شهردار و اعضای شورای شهر گفت: این روشنایی نمادی از روشنایی اذهان و افکار ماست، اگر افراد دیگری سعی می کنند در ذهن های ما شکی باقی بگذارند اما وقتی روشنایی از سوی برادران شما انجام می شود، باعث قوت قلب می شود.

اسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب ایران با بیان اینکه این دیدار نخستین دیدار رسمی مقامات شهر اصفهان با شورای خلیفه گری ارامنه است، گفت: امیدواریم این دیدار و روشنایی این درخت، نمادی از همکاری و همراهی ما در مسیر پیش رو باشد.

وی با ابراز خرسندی از حضور همشهریان اصفهانی در کلیسای وانک در روزهای اخیر اظهار کرد: این عزیزان نه تنها همسایگان ما بلکه خواهران و برادران ما به شمار می روند. برخی فکر می کنند میلاد حضرت مسیح (ع) عید مسیحیان است اما این عید همه ماست و همه در کنار هم جشن می گیریم.

3K2A0553.JPG

*ناراحتی و غم ایران، غم مسیحیان است

کاشچیان تصریح کرد: ما هم در تمام شادی های همسایگان خود سهیم هستیم چراکه یک خانواده واقعی در شادی ها و غم ها در کنار یکدیگرند.

وی بیان کرد: ناراحتی و غم در کشور ایران، ناراحتی و غم ماست و از موفقیت های کشور خوشنود و خوشحال می شویم.

اسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب ایران با بیان اینکه در سفرهایی که به زادگاه خود در لبنان داشته ام آنقدر از ایران و اصفهان تعریف کرده ام که بسیاری از آنها مشتاق بازدید از این شهر شده اند، اظهار کرد: من از همه مردم در کشورهای مختلف جهان می خواهم به ایران بیایند و از نزدیک با این کشور آشنا شوند چراکه تصویری که از ایران در رسانه ها وجود دارد با واقعیت، فاصله بسیار زیادی دارد.

*تقویت سرمایه های اجتماعی شهر، با همراهی همشهریان مسیحی

همچنین در این دیدار، مصطفی نباتی نژاد، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: ما فارغ از دین و مذهب در این شهر، مسِئولیتی بر عهده داریم و وظیفه داریم در چارچوب قانون، پاسخگوی نیازهای همه شهروندان باشیم.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم با کمک هم، سرمایه های اجتماعی را تقویت کنیم تا مسائل اقتصادی و اجتماعی کشور هم حل و فصل شود.

گفتنی است، مدیران شهری و اسقف اعظم پیش از این دیدار، با حضور در قبرستان ارامنه شهر اصفهان به شهدای ارامنه که در جنگ تحمیلی کشور به شهادت رسیده بودند، ادای احترام کردند. همچنین با حضور مدیران شهری در محله جلفا، درخت سال نو میلادی روشن شد.

شهردار اصفهان، رئیس شورای اسلامی شهر و دیگر مدیران شهری ساعاتی را به بازدید از بخش های مختلف کلیسای وانک، موزه ارامنه شهر اصفهان و محله جلفا و گفت و گو با مردم این محله سپری کردند.

کد محتوا ۴۲۵۶۰

برچسب ها