بیرون آمدن تئاتر آذربایجان‌شرقی از چتر حمایتی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، گفت: تئاتر در استان ما از چتر حمایتی بیرون آمده و توانمند شده و می‌تواند آورده‌ اقتصادی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، سیدقاسم نظامی امروز در نشست مشترک با مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: تئاتر در آذربایجان‌شرقی توانمند شده و پررونق است.

وی افزود: با تدابیری که انجام شده و همراهی و هم‌افزایی مسوولان و اصحاب فرهنگ و هنر پس از تهران، آذربایجان‌شرقی در امر واگذاری مراکز خوب عمل کرده و برخی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری به سمت اقتصادی شدن سوق یافته‌اند که یکی از این موارد تئاتر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، خاطرنشان کرد: تئاتر در استان ما از چتر حمایتی بیرون آمده و توانمند شده و می‌تواند آورده‌ اقتصادی داشته باشد.

ناظمی یادآور شد: فعالان و هنرمندان حوزه تئاتر با همتی که دارند، خودشان در جشنواره‌های مختلف تئاتر در خارج از ایران شرکت می‌کنند و عناوینی ارزشمند را برای تئاتر کشور کسب می‌نمایند اما ادامه این روند نیازمند همراهی و حمایت است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با اشاره به سبقه تبریز در حوزه هنر نمایش، گفت: براساس ارزیابی‌های انجام شده پس از تهران تبریز در تعداد فارغ‌التحصیلان هنر نمایش، در جایگاه دوم کشوری قرار دارد و تعدد آموزشگاه‌های آزاد هنری برای آموزش تئاتر و تعداد اجراهای نمایش و تماشاگران تئاتر و … همه و همه حاکی از رونق تئاتر و وضعیت مطلوب این هنر در استان  است.

ناظمی همچنین بازسازی و بازگشایی مجموعه تئاتر شهر را یکی از نقاط قوت این حوزه برشمرد و متذکر شد: خوشبختانه بازسازی و تجهیز این مجموعه در رونق هنر نمایش در تبریز تاثیر قابل توجهی داشته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، توجه به شهرستان‌ها و تقویت زیرساخت‌های این هنر در شهرستان‌ها را از دیگر رویکردهای این اداره‌کل برشمرد و تصریح کرد: در این راستا نیز در طی ماه‌های گذشته چندین جشنواره با گستره ملی در شهرستان‌های استان برگزار شده و در ایام دهه فجر نیز شاهد برگزاری جشنواره‌های متعدد تئاتر در شهرستان‌های استان بودیم.

ناظمی در ادامه خواستار همراهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهالی تئاتر استان برای برگزاری جشنواره تئاتر ترکی آذربایجانی شد و گفت: با توجه به جایگاه تبریز در میان کشورهای همسایه در حوزه هنر نمایش و مرجعیت تبریز در منطقه شمال‌غرب کشور، این ظرفیت در حوزه هنر نمایش و فعالان این عرصه در استان وجود دارد و امیدواریم شاهد برگزاری این جشنواره با قدرت و قوت در استان باشیم.

انتهای پیام/س


منبع خبر : خبرگزاری فارس