تعیین تکلیف قبرستان جدید تهرانی ها در سال ۱۴۰۱/معاون شهردار: بهشت زهرا دیگر توسعه نمی یابد

تکلیف گورستان جدید تهرانی‌ها در سال ۱۴۰۱ مشخص می شود. معاون خدمات شهری شهرداری تهران در این باره می‌گوید که دیگر بهشت‌زهرا توسعه نمی یابد و برای گورستان جدید پایتخت نقاطی در نظر گرفته است. گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، قرار است که گورستان جدیدی برای تهرانی‌ها ساخته شود. ظرفیت بهشت زهرا ظرف یکی دو سال آینده […]

تکلیف گورستان جدید تهرانی‌ها در سال ۱۴۰۱ مشخص می شود. معاون خدمات شهری شهرداری تهران در این باره می‌گوید که دیگر بهشت‌زهرا توسعه نمی یابد و برای گورستان جدید پایتخت نقاطی در نظر گرفته است.

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، قرار است که گورستان جدیدی برای تهرانی‌ها ساخته شود. ظرفیت بهشت زهرا ظرف یکی دو سال آینده پر می شود و باید برای گورستان فکری کرد.

کارهای در دوره قبل مدیریت شهری در این باره صورت گرفت و چند نقطه برای ساخت گورستان اعلام شد و حتی به گفته مدیران وقت سازمان‌های مربوطه پیشنهادات خود را داده‌ بودند و قرار بود شهرداری لایحه ای بیاورد اما کار به نتیجه نرسید و به دوره مدیریت جدید شهری واگذار شد و قرار است اقداماتی دراین دروه صورت گیرد.

بهشت زهرا توسعه پیدا نمی کند/ مکان جدیدی برای ساخت گورستان در نظر میگیریم/تصمیم گیری نهایی صورت نگرفت

جلال بهرامی معاون خدمات شهری شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: بهشت زهرا توسعه پیدا نمی کند و ما مکان جدیدی را برای ساخت گورستان در نظر میگیریم.

وی ادامه داد: مطالعاتی برای مکان جدید صورت گرفته و چند نقطه برای  این کار در نظر گرفته شده  اما هنوز تصمیم گیری نهایی صورت نگرفته است و قطعاً تا سال آینده در خصوص گورستان جدید تهران تعیین تکلیف صورت می گیرد اما تاکید می‌کنم که بنا نداریم گورستان فعلی(بهشت زهرا) را توسعه دهیم.

مأموریت شهرداری تهران در حوزه توسعه آرامستان بهشت زهرا(س) دوری از تمرکز زدایی است. علیرضا زاکانی شهردار تهران در این باره می گوید:  ما باید به دنبال ایجاد هویت نوین در مدیریت شهری فعلی باشیم. هویت نوین در معماری ایرانی اسلامی بعد از انقلاب، ایجاد هویت ادبی هنری و ورزشی با استفاده از ظرفیت های تأثیرگذار در تهران اعم از دانشگاه ها، حوزه، مساجد و حتی آرامستان ها که باید نقطه آرامش بخش و محل توجه مردم شوند.

ظرفیت های موجود در شرق و غرب تهران برای ایجاد آرامستان در دستور کار قرار گرفته شد/ گلزار شهدای بهشت حضرت زهرا(س) سند هویتی تهران است

وی با اشاره به موضوع توسعه بهشت زهرا، تصریح کرد: مأموریت شهرداری تهران در حوزه توسعه آرامستان بهشت زهرا(س) دوری از تمرکز زدایی است و شناسایی دارایی ها و ظرفیت های موجود در شرق و غرب تهران برای ایجاد آرامستان در دستور کار قرار گرفته شده است.

خانواده محترم شهدا و جانبازان و ایثارگران بزرگترین منبع هویت بخشی به گلزار شهدا هستند

وی بیان کرد: گلزار شهدای بهشت حضرت زهرا(س) سند هویتی تهران است و باید از ظرفیت های دینی، فرهنگی و علمی و مردمی برای بهره مندی بهتر مردم از این مکان مقدس استفاده کرد و تلاش ما در دوره جدید مدیریتی این است که دسترسی مردم به این مکان مقدس تسهیل شود.

به اعتقاد شهردار تهران، خانواده محترم شهدا و جانبازان و ایثارگران بزرگترین منبع هویت بخشی به گلزار شهدا هستند و این مجموعه با توان و ظرفیت فرهنگی عظیمی که دارد مکانی مناسب برای قرار گاه فرهنگی بزرگ کشوری و ایجاد مرکز اسناد شهدا خواهد بود. لازم است با مستند سازی، سیره نگاری و شناساندن شهدا به کارشناسان هنری بستر و زمینه ی فعالیت های فرهنگی و هنری را در این مکان ایجاد کرد.

بهشت زهرا در مکان فعلی  چند بار توسعه پیدا کرده است. ظرفیت بهشت زهرا رو به پایان است و باید برای توسعه فکری کرد. حبیب کاشانی عضو شورای اسلامی شهر تهران در این باره می گوید:  از کارکنان بهشت زهرا که از ابتدای صبح تا پاسی از شب مشغول هستند و کار عظیم جهادی را انجام می‌دهند.

۱۱۰ هکتار در فاز دوم به مساحت بهشت زهرا (س) اضافه شد و در عرض ۱۰ سال پر شد

وی ادامه داد: بر طبق گزارش مدیران از سال ۱۳۸۸ بالغ بر ۱۶۰ هکتار به مساحت بهشت زهرا (س) اضافه شده و مجموع اراضی بهشت زهرا (س) را ۵۸۴ هکتار ذکر شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه ۱۱۰ هکتار در فاز دوم به مساحت بهشت زهرا (س) اضافه شد و در عرض ۱۰ سال پر شد و این ۱۶۰ هکتار نیز با گذشت ۱۲ سال در حال پر شدن است و این یعنی ظرفیت بهشت زهرا رو به پایان است.

شهردار تهران به دنبال برداشتن بارهای روی زمین مانده است

همچنین قرار است اقداماتی برای پرسنل سازمان بهشت زهرا انجام شود و گام هایی در این زمینه برداشته شده است. علیرضا نادعلی سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران  می گوید: معتقدم این دوره مدیریت شهری یک دوره ویژه خواهد بود، زیرا شهردار تهران به دنبال برداشتن بارهای روی زمینمانده است.

نادعلی ادامه داد: بخشی از بارهای بر زمین مانده در سازمان بهشت حضرت زهرا(س) مربوط به پرسنل است که مدیرعامل مجموعه در مسیر رفع آن ها گام برداشته و شورای شهر نیز هرگونه حمایت و اقدامی که لازم باشد را انجام خواهد داد.

از ابتدای شروع کرونا تاکنون پرسنل بهشت زهرا در خط مقدم مبارزه با کرونا بودند و کار جهادی در این زمینه انجام دادند.

حدود  ۲ سال پرسنل سازمان بهشت زهرا(س) در شرایط سخت و طاقت فرسایی در حال خدمات رسانی بودند

پرویز سروری نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران در این باره می گوید: حفظ کرامت متوفیان به ویژه متوفیان کرونا و رعایت دقیق نکات شرعی وبهداشتی و همچنین تکریم خانواده های داغدار و مراجعه کنندگان در شرایط سخت کرونا از شاخصه های اصلی خدمت رسانی سازمان بهشت زهرا(س) است.

 جهادی ترین کار در مقابل با بحران بی سابقه کرونا تلاش و خدمات عزیزان زحمتکش در بهشت زهرا(س) است

وی ادامه : حدود  ۲ سال پرسنل سازمان بهشت زهرا(س) در شرایط سخت و طاقت فرسایی در حال خدمات رسانی به شهروندان قرار دارند و می توان گفت جهادی ترین کار در مقابل با بحران بی سابقه کرونا تلاش و خدمات عزیزان زحمتکش در بهشت زهرا(س) است.  مجموعه اعضای شورای اسلامی شهر تهران تلاش می کنیم تا در شورای ششم قدردان زحمات پرسنل سازمان بهشت زهرا(س) باشیم.
بر اساس این گزارش قرار است که در سال ۱۴۰۱ وضعیت گورستان جدید تهرانی ها تعیین تکلیف شود نقاطی برای این منظور در نظر گرفته شده اما هنوز نهایی نشده است مدیران جدید شهری وعده دادند که دیگر بنا ندارند محل فعلی بهشت زهرا را توسعه دهند و به دنبال جانمایی در نقاط دیگر شهر هستند.

منبع خبر