جمالی نژاد: کار گروه های استانی پایش ساختمان های ناایمن تشکیل می شود

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور از ابلاغ دستورالعمل تشکیل کار گروه های استانی پایش ساختمان های ناایمن شهری خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور، مهدی جمالی نژاد با بیان مطلب فوق در پنجمین همایش و نمایشگاه بین المللی […]

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور از ابلاغ دستورالعمل تشکیل کار گروه های استانی پایش ساختمان های ناایمن شهری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور، مهدی جمالی نژاد با بیان مطلب فوق در پنجمین همایش و نمایشگاه بین المللی آتش نشانی و ایمنی شهری که ۲۱ تیر در هتل المپیک تهران برگزار شد، هدف از تشکیل این کار گروه را شناسایی ساختمان های ناایمن، پرخطر و ناپایدار در برابر آتش سوزی زلزله و فرونشست و همچنین اتخاذ راهکارهای قانونی در رفع خطر و پایدارسازی ساختمان های شناسایی شده؛ عنوان نمود.

وی با بیان اینکه این کارگروه ها در گام اول در شهرهای بالای دویست هزار نفر جمعیت تشکیل می شود، افزود: این کارگروه با حضور دستگاه های ذیربط و به دبیری استانداری تشکیل می شود و در آن شهردار و مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرمربوطه و رییس نظام مهندسی هم حضور دارند.

جمالی نژاد در بخش دیگری از سخنانش به برخی چالش های حوزه ایمنی در مناطق شهری نظیر ساخت و سازهای ناایمن، اسکان غیررسمی، عدم رعایت اصول ایمنی در ساخت و سازها و عدم هماهنگی در این بخش، عدم تهیه طرح های توسعه شهری با نگاه ایمنی و عدم نهادینه سازی تفکر مدیریت ریسک اشاره نمود و با اشاره به فعالیت بیش از ۱۴۰۰ شهرداری در کشور و اینکه ۷۹ درصد مساحت کشور در پهنه آسیب پذیر قرار گرفته، تصریح کرد: با ابزارها و امکانات قرن بیستمی نمیتوان مشکلات شهرها، بویژه شهرهای بزرگ، را حل کرد.

وی اضافه کرد: در حوزه ارتقای ایمنی در شهرها نیازمند مرور و بازاندیشگی و بازتعریف مفاهیم بر اساس تغییرات صورت گرفته در رویکردهای جدید فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی و مدنظر قرار دادن اصول تاب آوری شهری هستیم.

جمالی نژاد ادامه داد: با توجه به گسترش روزافزون ابعاد مختلف شهرنشینی، تغییر در رویکردهای حوزه مدیریت شهری و موضوع بااهمیت ایمنی شهری باید به افزایش مشارکت های مردمی و رویکردهای دانش بنیان، دانش پایه و علم محور منتهی شود.

وی با بیان اینکه در شاخص ها شهر اسلامی در کنار تقوا، عزت و انصاف بر امنیت و ایمنی هم تاکید شده است، گفت: در حوزه آتش نشانی و ایمنی با قدیمی بودن برخی امکانات و تجهیزات مواجهیم که ضرورت دارد برای ورود علم و دانش جدید از توانمندی های شرکتهای دانش بنیان، استارتاپ ها، بخش خصوصی و مراکز پژوهشی بهره لازم را برد و به مباحث خودایمن کردن، ارائه آموزش های مردمی و فرهنگ سازی توجه ویژه ای داشت.

وی همچنین از پی گیری های صورت گرفته در وزارت کشور برای رفع مشکلات معیشتی آتش نشانان خبر داد.

منبع خبر