خبر خوش بازگشت اردک های سر سفید به تالاب بین المللی قوری گل

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به بهبود وضعیت آبی و زیستگاهی تالاب بین‌المللی قوری گول شهرستان بستان آباد، اردک های سر سفید به تالاب بازگشتند.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حسن عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: هر ساله در کنار تنوع کم نظیر پرندگان آبزی و کنار آبزی، جمعیت زاد آور و عبوری، اردک های سرسفید وارد تالاب قوری گول شده و بر ارزش اکولوژیکی تالاب می افزایند.

وی اضافه کرد: تالاب بین‌المللی قوری گول با توجه به داشتن قابلیت‌های مختلف می‌تواند در برگیرنده اهدافی چون حفاظت از تنوع‌زیستی، آموزش، تحقیقات و اکوتوریسم باشد.

عباس نژاد خاطرنشان کرد: حدود ۹۲ گونه پرنده نیز در این تالاب شناسایی شده که می‌توان از اردک سرسفید، اردک مرمری و اردک بلوطی نام برد که در ردیف گونه‌های جانوری در حال تهدید به انقراض قرار دارند.

اردک سر سفید یکی از گونه های در حال انقراض منطقه پال آرکتیک است که متاسفانه به دلیل از دست دادن بیش از ۵۰ درصد زیستگاه های خود در جهان ، جمعیت آن از ۱۵۰ هزار قطعه در اوایل قرن بیستم به حدود ۱۵ هزار قطعه در حال حاضر رسیده است.

مهم ترین عامل این کاهش، تغییر کاربری زیستگاه های این پرنده به اراضی کشاورزی و سایر عوامل توسعه ای است.

تالاب بین المللی «قوری گول»، در ۴۵ کیلومتری شرق تبریز و ۱۵ کیلومتری غرب شهرستان بستان آباد قرار دارد.

این تالاب آب شیرین با وسعت تقریبی ۲۰۰ هکتار در حوضه آبخیزی مرتفع به وسعت سه هزار و ۸۹۰ هکتار به خاطر این که زیستگاه زادآوری گونه‌ های مهم و در حال انقراض پرندگان آبزی از جمله اردک سرسفید و اردک مرمری است، به عنوان یکی از تالاب ‌های سایت کنوانسیون رامسر انتخاب شده است.

انتهای پیام/


منبع خبر : خبرگزاری فارس