خواسته شهرداری اصفهان با کشاورزان شرق اصفهان در خصوص حق آبه زاینده رود یکی است

شهردار اصفهان با حضور در محل تجمع کشاورزان شرق اصفهان که پیگیر حق آبه خود از رودخانه زاینده رود بودند ضمن شنیدن صحبت ها، انتقادها و پیشنهادهای کشاورزان شرق اصفهان گفت: شهرداری نیز مانند کشاورزان از شرایط خشکسالی و خشکی زاینده رود، صدمه دیده و شهرداری هم به نمایندگی از شهر اصفهان مطالبه گر و حق آبه دار زاینده رود است.

خواسته شهرداری اصفهان با کشاورزان شرق اصفهان در خصوص حق آبه زاینده رود یکی است

شهردار اصفهان با حضور در محل تجمع کشاورزان شرق اصفهان که پیگیر حق آبه خود از رودخانه زاینده رود بودند ضمن شنیدن صحبت ها، انتقادها و پیشنهادهای کشاورزان شرق اصفهان گفت: شهرداری نیز مانند کشاورزان از شرایط خشکسالی و خشکی زاینده رود، صدمه دیده و شهرداری هم به نمایندگی از شهر اصفهان مطالبه گر و حق آبه دار زاینده رود است.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت اله نوروزی با بیان اینکه استاندار اصفهان نیز پیگیر موضوع حق آبه کشاورزان اصفهان است، تصریح کرد: از ابتدای ورود به شهرداری در نامه ای به رهبر معظم انقلاب وضعیت بغرنج زاینده رود را به ایشان توضیح دادیم، همچنین جلسات مختلف با معاون اول رییس جمهور، وزیر نیرو و … برگزار کردیم و لازم است بگویم درد دل شهرداری با کشاورزان شرق اصفهان یکی است و من به عنوان شهردار اصفهان با احساس مسئولیت و در حوزه مسئولیت خود، پیگیر حق شهر اصفهان از این رودخانه هستم.

شهردار اصفهان ادامه داد: اعتقادمان بر این است آب زاینده رود باید از سراب تا پایاب که همان تالاب گاوخونی است جریان داشته باشد چراکه رسیدن آب به تالاب گاوخونی به این معناست که آب به زمین های کشاورزان، درختان و فضای سبز شهر نیز می رسد و حق آبه زیست محیطی نیز  تامین می شود.

وی موضوع زاینده رود را یک موضوع فرااستانی ذکر کرد و افزود: سه استان اصفهان، چهارمحال بختیاری و خوزستان باید با کمک همدیگر این مسئله را حل کنند و تا این موضوع از طریق این سه استان و نهادهای بالادستی به طور قاطع پیگیری نشود،  تلاشهای انجام شده در این خصوص به نتیجه نمی رسد.

نوروزی با بیان اینکه کشاورزان شرق اصفهان در سخت ترین شرایط قرار گرفته و بیشترین آسیب به آنها رسیده است، تاکید کرد: صدای تجمعات کشاورزان به گوش همه ایران رسیده است و من از مسئولان استانی کسی را سراغ ندارم که قصد نداشته باشد این موضوع را حل کند اما تلاش ها باید در نهایت خود باشد.

*همدلی برای ایران در بحران ها

شهردار اصفهان افزود: مانند زمان دفاع مقدس که اصفهانی ها برای نجات ایران عزیزمان بیشترین شهید را تقدیم انقلاب کردند، در زمان سیل خوزستان نیز تلاش کردیم برای همدلی در کنار هموطنانمان باشیم و امکانات شهرداری را برای کمک و امدادرسانی در شهر اهواز مستقر کردیم، زیرا همه ما هموطن و در کنار همدیگر هستیم و باید با همدلی بر بحران ها غلبه کنیم.

وی با بیان اینکه لازم است استان های خوزستان، چهارمحال بختیاری و اصفهان با کمک یکدیگر مشکل آب زاینده رود را حل کنند، اضافه کرد: حل مسئله زاینده رود با دعوا و جنگ میسر نمی شود و تنها از طریق همدلی و گفت و گو قابل حل است. 

*شهرداری مطالبه گر و حقابه دار زاینده رود است

شهردار اصفهان گفت: من نیز به نمایندگی از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مردم شهر اصفهان مطالبه گر زاینده رود هستم زیرا در صورت خشکی ادامه دار رودخانه، شهر اصفهان دچار فرونشست شده و میراث تاریخی این شهر در معرض خطر و نابودی قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: شهر اصفهان با خشکی زاینده رود دچار بحران هایی شده، روحیه مردم پایین آمده است و فضای سبز شهر در معرض خطر قرار گرفته است. شهرداری هم با مشکلات زیادی در نتیجه خشکی زاینده رود مواجه است. شهرداری در این چندسال تلاش کرد علاوه بر حفظ فضای سبز موجود، فضای سبز جدیدی که مصرف آب زیادی نیاز داشته باشد به شهر اصفهان اضافه نکند، به همین دلیل سیاست استفاده از گونه های مقاوم به کم آبی را اتخاذ کردیم، سطح چمن را کاهش دادیم و با صرف هزینه بسیار تصفیه خانه و خطوط انتقال پساب احداث کردیم و استفاده از پساب را در دستور کار قرار دادیم تا نیاز به استفاده از آب چاه یا رودخانه برای آبیاری فضای سبز نباشد و کار اصلی ما این است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه ریزگردها سلامت شهروندان را با تهدید جدی مواجه کرده است، افزود: با به حرکت درآمدن ریزگردها تنها شهر اصفهان نیست که آسیب می بیند و خطر آن حتی تهران و دیگر شهرها را نیز تهدید می کند، من نیز هر زمان که نیاز بوده و در جاهای مختلف، از این حق مسلم شهروندان اصفهانی و کشاورزان شرق اصفهان دفاع کرده و باز هم پیگیر این حق هستم. هر جلسه ای با مسئولان و مقامات ارشد استان بوده، خود را به آنجا رسانده ام، رایزنی و گفتگو کرده ام، در رسانه ها و صدا و سیما هرجا فرصتی بوده و همواره بر جاری بودن زاینده رود از سراب تا پایاب تاکید کرده ایم.

کد محتوا ۳۳۶۲۰

برچسب ها