در ویترین در حال هوشمند سازی شهر هستیم اما پشت پرده این گونه نیست

شهرداران آنلاین/به گزارش خبرنگار مهر، محسن هاشمی پیش از ظهر امروز در چهارمین همایش تهران هوشمند گفت: کم‌تر از یک ماه تا پایان مدیریت شهری پنجم باقی مانده و این همایش فرصتی برای بررسی عملکرد این دوره در حوزه هوشمندسازی است و بحث هوشمندسازی در شهرداری تهران ۵۰ سال عمر دارد. نرم افزار «تهران من» یکی […]

شهرداران آنلاین/به گزارش خبرنگار مهر، محسن هاشمی پیش از ظهر امروز در چهارمین همایش تهران هوشمند گفت: کم‌تر از یک ماه تا پایان مدیریت شهری پنجم باقی مانده و این همایش فرصتی برای بررسی عملکرد این دوره در حوزه هوشمندسازی است و بحث هوشمندسازی در شهرداری تهران ۵۰ سال عمر دارد. نرم افزار «تهران من» یکی از مصادیق هوشمندسازی است و علاوه بر اینکه ویترینی برای تهران است، کاربرد بین المللی نیز دارد و قابل مقایسه با برخی اپلیکیشن‌ها در کشورهای پیشرفته است و بیش از ۳ هزار مقاله در رابطه با آن نیز آمده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران عنوان کرد: امیدوارم این همایش تنها برای نشان دادن عملکرد هوشمندسازی در تهران نباشد و اثرگذاری آن برای فعالیت در شهرهای دیگر نیز باشد. این فرآیند مراجعه حضوری شهروندان را نیز حذف کرده و همن امر از لحاظ کرونا، آلودگی هوا، کاهش فساد، رشوه گیری و غیره مؤثر بوده است.

هاشمی خاطرنشان کرد: در اولین همایش مثالی زدم و گفتم که هوشمندسازی نباید تنها یک ویرتین باشد. در ابتدا مدیران با اتوماسیون کار نمی‌کردند و در حال حاضر نیز برخی مدیران هنوز مدیریت اتوماسیون خود را به دست نیروهای دیگر می‌سپارند. در حقیقت در ویترین در حال اجرای هوشمند سازی هستیم اما در پشت پرده این اتفاق رخ نمی‌دهد.

وی تاکید کرد: در اتوماسیون اداری اکثر نیروهای شهرداری در حال استفاده از حوزه هوشمند هستند اما مدیران از آن استفاده نمی‌کنند و این به معنای گول زدن شهر در زمینه هوشمند سازی است.

وی با بیان اینکه دولت باید به موضوع سیاه چالگی شهرهای کشور نیز رسیدگی کند، اظهار داشت: در این دوره با اتکا به مفهوم هوشمند سازی و شهر هوشمند، مقداری از هزینه‌های نگهداری شهر کاهش یافت. شفافیت نیز یکی از ارکان اصلی شهر هوشمند است و در شیوع کرونا نیز از طریق هوشمندسازی توفیقات خوبی به دست آوردیم.

رئیس شورای شهر عنوان کرد: در بعد شهرفروشی و سهم درآمدهای پایدار در شهر نیز می‌توان از این روش استفاده کرد تا همه از نوع اعطای پروانه ساختمانی آگاه باشند و در بعد اختیارات نیز می‌توان با هوشمند سازی و رصد دائمی عملکرد نیروها می‌توان اختیارات نیروها را کنترل کرد.

هاشمی ابراز داشت: با استفاده از هوشمندسازی می‌توانیم سهم بخش خصوصی را در فعالیت‌های شهر بالا ببریم. چراکه مردم و سرمایه گذاران از اطلاعات آگاه می‌شوند و عمدتاً سرمایه گذاران باهوش به میدان آمده و رقابت نیز ایجاد می‌شود.

وی بیان کرد: امیدوارم این همایش همچون همایش‌های گذشته نقش ویژه ای را در کل کشور ایفا کند و بتوانیم با همین روش هوشمندسازی تهران را در بعد بین المللی از سیاه چالگی خارج کنیم.