دستگاههای نظارتی در هرمزگان مراقب مولدسازی باشند

به گزارش خبرگزاری بلدیه آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس، پرویز سالاری مدیرنهاد دیده بان شفافیت و عدالت هرمزگان امروز در نشست سراسری این نهاد که به صورت ویدیوکنفرانس و با حضور احمد توکلی و سردار نوری برگزار شد، اظهار داشت: از ابتدای امسال براساس برنامه تدوینی، در راستای مبارزه با فساد قانونی […]

به گزارش خبرگزاری بلدیه آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس، پرویز سالاری مدیرنهاد دیده بان شفافیت و عدالت هرمزگان امروز در نشست سراسری این نهاد که به صورت ویدیوکنفرانس و با حضور احمد توکلی و سردار نوری برگزار شد، اظهار داشت: از ابتدای امسال براساس برنامه تدوینی، در راستای مبارزه با فساد قانونی جلسات متعددی برگزار شد خصوصاً در زمینه مولدسازی جلسه‌ای با مدیرکل دارایی و امور اقتصادی استان داشتیم که ایشان هم در این رابطه ابراز نگرانی کردند.

به گفته وی، نمونه‌های بارزی از فساد در مولد سازی طی گزارش‌های مختلفی به مرکز فرستاده شد که جناب توکلی نیز با نامه‌های به‌موقع خود باعث شدند که هشدارهای به موقعی در این زمینه داده شود.

مدیرنهاد دیده بان شفافیت و عدالت هرمزگان در این رابطه افزود: یکی از مهم‌ترین موضوعات در خصوص واگذاری های زمین مربوط به واگذاری سه هزار هکتار زمین به شرکت ماهان از زمین‌های پایین دست سد جگین حد فاصل بندر جاسک و سیریک است که باعث شده مردم محروم این منطقه از این نعمت بزرگ محروم شوند.

سالاری با اشاره به عدم رعایت اولویت های مقرر در آیین نامه اجرایی در این واگذاری ها گفت: براساس این آیین نامه اولویت واگذاری  این زمین ها با افراد بی زمین و کم زمین ساکن محل است که متاسفانه مردم محلی از این نعمت بی بهره اند و با وجود اعتراضات زیادی که دراین زمینه شده، اعتراضشان به جایی نرسیده است.

به گفته وی، متاسفانه در حوزه‌های مختلف گزارشاتی از زمین خواری در شهرستان های مختلف در این استان داده شده است در حالی که اصل این اراضی انفال است و متعلق به مردم و نسل های آینده این مرزو بوم می باشند و اگر قرار است واگذاری صورت گیرد باید در قالب تعاونی باشد و شرکت هایی همچون ماهان به عنوان سرمایه گذار ورود کنند.

سالاری تاکید کرد: دربحث واگذاری ها در هرمزگان با توجه به شرایط مناطق آزاد قشم، کیش، حوزه مکران جاسک و همچنین اراضی بندر شهید رجایی باید به صورت ویژه مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

مدیرنهاد دیده بان شفافیت و عدالت هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به عملکرد سالانه این نهاد در استان اشاره کرد و گفت: یکی از مواردی که هیأت مرکزی دیده‌بان  استان در سال گذشته انجام داد، انتصاب  نمایندگان این نهاد در شرق و غرب استان بود که در تسهیل روند کار نهاد در استان و ارتباط با مردم بسیار موثر واقع شده است.

پرویز سالاری اظهار کرد:  نهاد دیده بان شفافیت و عدالت در استان دارای ۱۷کارگروه در حوزه های مختلف است که تشکیل این کارگروه ها  منجر به کشف و تشکیل چندین پرونده فساد و رانت خواری در استان شد.

وی در ادامه به انتصابات ناعادلانه در حوزه بهداشت و درمان استان در گذشته اشاره کرد و گفت: با انتصاب دکتر جاودان که یکی از جانبازان ارزشمند ۸ سال دفاع مقدس است  به عنوان رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، به دلیل بیداد کردن تعارض منافع (بر اساس مستندات وعدله آشکار) در عملکرد یکی از معاونین، از سمت خود برکنار شد که پس از این اقدام ارزشمندرییس دانشگاه علوم پزشکی استان، متاسفانه برخی از مدیران ارشد مربوطه به جای حمایت از اقدام رئیس دانشگاه از این فرد دفاع می کنند و از این اقدام خدا پسندانه به خشم آمده اند.

سالاری ادامه داد:کارگروه های کشاورزی، امور اراضی و کارگروه بهداشت و درمان تلاش‌های وافری در زمینه پرونده‌های مختلف در استان داشتند که امیدواریم ستاد مرکزی از این افراد به طور ویژه حمایت و تقدیر کند.

سالاری با بیان اینکه مشکلات ومعضلات استان های  هرمزگان، فارس ،کرمان و سیستان مشابه یکدیگر است خواستار برگزاری جلسات مشترک با مدیران این استان ها برای تعامل بیشتر و بهتر برای رفع مشکلات و معضلات شد.

وی در ادامه به تعامل نهاد دیده‌بان شفافیت استان با سازمان‌های نظارتی همچون  اداره‌کل بازرسی  استان، دادستان، رییس کل دادگستری استان اشاره کرد و گفت: نهاد دیده بان استان تعامل خوب و سازنده ای با رسانه ها و خبرنگاران دارد که در این رابطه درهفته خبرنگار با رسانه‌ها و خبرنگاران نشست مطبوعاتی برگزارشد و از خدمات این عزیزان به پاس همراهی با نهاد دیده بان و شفاف سازی  تقدیر شد.

سالاری ادامه داد: در زمینه بومی سازی فعالیت های نهاد دیده بان در استان،کارگروه صید و صیادی و دریانوردی تشکیل شد و در خصوص برداشت بی‌حد و حصر کشتی‌های چینی از منابع دریا و کف  روبی دریا ورود کردیم و همچنین این کارگروه در زمان ممنوعیت صید میگو و برخی ماهیان نیز ورود کرده است.

مدیر نهاد دیده بان شفافیت و عدالت استان بیان کرد: نهاد دیده بان هرمزگان به عنوان اولین استان کشور اقدام به تشکیل کارگروه جوانان و بانوان نمود که در این زمینه نیز اقدامات موثری انجام داده است.

در ادامه این نشست، محتشمی راد عضو شورای مرکزی و دبیر نهاد دیده بان شفافیت استان در خصوص موضع گیری،کنش و ابزارهای برخورد اثر گذار با فساد و رانت سوالات و موضوعاتی مطرح کرد.

عباس حسین پور دیگر عضو شورای مرکزی و مسئول کارگروه امنیت و انتظامی نهاد دیده بان استان نیز با اشاره به اقدامات بی اثر اخیر برای مبارزه باقاچاق سوخت با کنترل تعدادی از جایگاهها ،خواستار اقدام موثر ، درست و ریشه ای در خصوص نحوه مبارزه با قاچاق سوخت شد و گفت : نظارت و اقداماتی که تا کنون صورت گرفته نه تنها گره ای از این مشکل حل نکرده بلکه نتیجه برعکس داده و ممکن است سبب اعتصاب جایگاه داران و رانندگان کامیون شود.

فریدون بهشتیان دیگر عضو شورای مرکزی ومسئول کارگروه حقوقی نهاد دیده بان هرمزگان نیز به واگذاری های مختلف اراضی کشاورزی و تغییر کاربری این اراضی اشاره کرد و گفت: همچنین در خصوص انتصاب هایی که در استان صورت می گیرد باید دقت نظر و حساسیت بیشتری صورت گیرد چرا که درحال حاضر عملا مدیران انقلابی و ارزشی برای انتصابات تحت فشار گرو ه هایی هستند که به نیروهای قدرت طلب وصل می باشند.

بهشتیان تاکیدکرد: با توجه به انتخابات پیش رو که در این برهه از زمان بسیار حساس است می توان با انتصاب نیروهای ارزشی در جایگاه های مدیریتی استان به آینده نظام خوشبین بود و امیدآفرینی کرد.

الیاس پرورش دیگر عضو شورای مرکزی ومسئول کارگروه منابع طبیعی و کشاورزی، صابری عضو شورای مرکزی و مسئول کارگروه مناطق آزاد نهاد دیده بان و نیز محسن حسین پور مسؤول کارگروه جوانان نهاد دیده بان در این نشست به طور جداگانه به بیان برخی موارد لازم به پیگیری و رصدهای صورت گرفته پرداختند.