ری یکی از نقاط عطف تاریخ است

شهرداران آنلاین/شهر: شهردار تهران در آیین افتتاح مجموعه تاریخی و گردشگری رازی گفت: ری یکی از نقاط عطف تاریخ است که  در خارج از ایران بیشتر  شناخته شده و  در داخل کشور کمتر به آن پرداخته شده است. به گزارش خبرنگار شهر، پیروز حناچی، شهردار تهران صبح چهارشنبه- ۵ خرداد ۱۴۰۰- در آیین افتتاح مجموعه […]

شهرداران آنلاین/شهر: شهردار تهران در آیین افتتاح مجموعه تاریخی و گردشگری رازی گفت: ری یکی از نقاط عطف تاریخ است که  در خارج از ایران بیشتر  شناخته شده و  در داخل کشور کمتر به آن پرداخته شده است.
به گزارش خبرنگار شهر، پیروز حناچی، شهردار تهران صبح چهارشنبه- ۵ خرداد ۱۴۰۰- در آیین افتتاح مجموعه تاریخی و گردشگری رازی در منطقه ۲۰ گفت: در ماه خرداد هستیم، ماهی بسیار پرخاطره که بسیاری از وقایع مهم تاریخ انقلاب در این ماه رقم خورده و باید گفت که ما به خرداد پر از حادثه عادت داریم.
او افزود: در سالگرد فتح خرمشهر که یکی از نقاط عطف در دفاع مقدس و عملیات فتح‌المبین  که از اتفاقات نادر دفاع مقدس بود، هستیم.
حناچی ادامه داد: ری یکی از مراکز تمدن بشری و یکی از نقاط عطف تاریخ است که  در خارج از ایران بیشتر  شناخته شده و  در داخل کشور کمتر به آن پرداخته شده است.
شهردار تهران با بیان اینکه حتی در سال های پیش از ظهور اسلام در ایران نیز تأثیرگذاری ری وجود داشته است، گفت: در اشعار فردوسی و مولوی نیز به این شهر اشاره شده است.
او ادامه داد: ری قبل از قرن هفتم کلانشهر ایران بود و قبل از حمله مغول جمعیتی حدود ۷۰۰ هزار نفر داشت از آن شهر عظیم آثار زیادی باقی نمانده است.
شهردار تهران اضافه کرد: همچنین مجموعه تاریخی و گردشگری رازی و میدانگاه خورشید نیز بخش دیگری از ماموریت طرح جامع برای ری خواهد بود. علاوه براین دو خط مترو به ری آوردیم و ادامه خط ۶ نیز  در این محدوده به بهره‌برداری می‌رسد که امکان دسترسی به حمل و نقل عمومی قطعا در توسعه ری نقش موثری خواهد داشت.
شهردار تهران با اشاره به فعالیت ۳۰ ماهه این دوره از مدیریت شهری و امتداد شعار تهران شهری برای همه، یادآور شد: این شعار به مفهوم تهران برای همه اقشار، همه مناطق و همه گروه‌های سنی است. تلاش کردیم که با اقدامات مناسب مقداری از فاصله جنوب و شمال را کاهش دهیم.
حناچی اضافه کرد:  ۵۵درصد بودجه شهرداری در بخش عمرانی در مناطق جنوبی تهران هزینه می شود، مسأله ای که در این سی ماه اخیر به وجود آمده و پیش از آن این نسبت برعکس بود. پروژه های بزرگی مانند شهید رستگار و باقر شهر و این مجموعه گردشگری از جمله این موارد هستند.
او با اشاره به شرایط سخت اقتصادی در کشور و شهرداری تهران عنوان کرد: در دو سال اخیر بیش از ۲۰۰ میلیارد اعتبار برای این پروژه و مجموعه گردشگری در نظر گرفتیم.
شرایط کرونایی فقط در حمل و نقل و تنها در مترو و اتوبوسرانی ماهیانه  ۱۰۰ میلیارد تومان به ما هزینه تحمیل کرده است .همچنین مجموعه‌های ورزشی شهرداری تعطیل هستند  و علاوه براین باید ضمن تعطیلی، هزینه نگهداری آنها را نیز بپردازیم و در انجام این مأموریت ها تاکنون ریالی از دولت و ستاد کرونا  کمک‌ دریافت نکردیم.
شهردار تهران در ادامه به دیگر شخصیت های برجسته ری مانند مرحوم فیروزآبادی و  جلال آل احمد اشاره کرد و افزود: درباره بازسازی و ساماندهی مقبره جلال آل احمد، سازمان زیباسازی مامور است .
او گفت: مجموعه تاریخی و گردشگری رازی که محور کانونی آن مجموعه فرهنگی ری، برج طغرل و قبرستان ابن بابویه است و ساختمان  آن از برج طغرل الهام گرفته شده است . البته به واسطه اهمیت معماری آن، می توانست بهتر از این باشد. ایده اولیه ای که یکی از مشاوران در اوایل دهه ۸۰ ارائه داده بود بهتر از طرح فعلی بود.
او در پایان تاکید کرد: باید به صورت دائم به ارزشهای مجموعه‌های تاریخی خود بیفزاییم.
 
شهردار تهران:
سهم بودجه عمرانی مناطق جنوبی تهران ۵۵ درصد است
شهر: شهردار تهران درباره کاهش سهم بودجه مناطق شمالی و جنوبی شهر تهران، گفت: از بودجه عمرانی شهر تهران، ۵۵ درصد در مناطق جنوبی تهران درحال هزینه کرد است . در آغاز دوره مدیریت شهری پنجم این رقم ۴۵ درصد بود.
به گزارش شهر، پیروز حناچی، شهردار تهران چهارشنبه پنجم خرداد ۱۴۰۰ در حاشیه مراسم افتتاح از مجموعه تاریخی و گردشگری رازی، ضمن اشاره به قدمت دیرینه ری، گفت:  شهرری قدیمی ترین شهر ایران و یکی از مراکز تمدنی شناخته شده جهان، محسوب می‌شود.
او با بیان اینکه مجموعه رازی در مجاورت دو آثار تاریخی با مساحت ۴ هکتار و بنای ۳۱ هزار متر مربع ایجاد شده است، افزود: هزینه ساخت این پروژه برابر با هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانِ امروز است. این پروژه از حدود ۲۰ سال پیش آغاز شد و چند سال متوقف بود که با تلاش همکارانم امروز به بهره برداری رسید.
شهردار تهران در ادامه اضافه کرد: ری یکی از مراکز تاریخی ایران زمین است که پیش و پس از اسلام بوده و شخصیت‌هایی نظیر زکریا رازی، شیخ صدوق، شیخ رجبعلی خیاط، مرحوم جلال و … در این منطقه حضور داشته و دفن هستند و جزو ارزش‌های این منطقه تلقی می‌شوند.
حناچی ضمن اشاره به طرح جامع تهران، بیان کرد: محور فرهنگی و تاریخی ری یکی از محورهای اصلی در طرح جامع تهران است. در امتداد اجرای طرح جامع از چشمه علی تا مقبره حضرت عبدالعظیم حسنی، این پروژه هم بهره برداری رسیده است.
او درباره تشکیل کمیته‌ای برای بهره برداری از مجموعه‌های فرهنگی تهران، توضیح داد: با ظرفیت‌های گردشگری که تهران دارد و سرمایه گذاری‌های عظیمی که شهرداری تهران در این مجموعه انجام داده و همچنین توصیه شورا، تشکیلاتی در شهرداری تهران متولی برنامه ریزی و بهره برداری از فضاهای گردشگری شهر تهران خواهد شد. امید است که پس از شرایط کرونا از این مجموعه‌ها به خوبی استفاده شود.
شهردار تهران درباره عبور حمل و نقل ریلی از منطقه ۲۰ تهران، گفت: منطقه ری جزو معدود مناطقی است که دو خط مترو از آن عبور کرده است. خط یک و ادامه خط ۶ که به زودی به مقبره حضرت عبدالعظیم حسنی می‌رسد. اتصال به شبکه ریلی، تأثیر بسیاری در توسعه آتیه شهرری خواهد داشت.
حناچی در ادامه اضافه کرد: در این منطقه و مناطق جنوبی پروژه‌های عظیمی نظیر بزرگراه شهید نجفی رستگار، زیرگذر و روگذر طرح ترافیکی باقرشهر افتتاح شده است. با برنامه ریزی که خواهیم داشت احیای شرایط زیست محیطی مناطق جنوبی تهران در دستورکار قرار خواهد گرفت.
او با بیان اینکه از بودجه عمرانی شهر تهران، ۵۵ درصد در مناطق جنوبی تهران درحال هزینه کرد است که در آغاز دوره مدیریت شهری پنجم تنها ۴۵ درصد سهم مناطق جنوبی بود، افزود: دوره‌های پیشین برای کاهش فاصله بودجه مناطق شمالی و جنوبی تلاش کرده بودند اما در دوره مدیریت شهری پنجم عملیاتی و در بودجه تخصیص و در پروژه‌ها لحاظ شده و درنهایت به اجرا درآمده است.  دراین باره گزارشی به عنوان گزارش جمع بندی دوره مدیریت شهری پنجم به شورا ارائه خواهد شد که به طور مفصل توضیح داده شده است.