شهردار اصفهان: آمارنامه شهرداری قابل استفاده برای همه دستگاه ها است

سامانه رصا(رصد اطلاعات) شهرداری اصفهان به مناسبت روز اول آبان روز ملی آمار و برنامه ریزی با حضور شهردار اصفهان و جمعی از معاونین و مدیران شهرداری رونمایی شد.

شهردار اصفهان: آمارنامه شهرداری قابل استفاده برای همه دستگاه ها است

سامانه رصا(رصد اطلاعات) شهرداری اصفهان به مناسبت روز اول آبان روز ملی آمار و برنامه ریزی با حضور شهردار اصفهان و جمعی از معاونین و مدیران شهرداری رونمایی شد.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، علی قاسم زاده در این آیین، اظهار کرد: انسان به واسطه انسان بودن در حواس پنجگانه و ادراک ذهنی دچار خطا می شود، خطاهایی که تحت عنوان مغالطه در منطق و با نام خطاهای ادارکی در روانشناسی از آن نام برده می شود. 

وی تصریح کرد: گاهی حتی با وجود صحیح کار کردن حواس و ذهن انسان، عاطفه انسان و حب و بغض و حفظ منافع در تصمیم گیری ها مداخله کرده و آن چیزی که تحت عنوان اطلاعات منتشر می شود ممکن است دچار خطا شده و اطلاعات درستی نباشد.

شهردار اصفهان با بیان اینکه یکی از علومی که به کمک انسان آمده تا انسان بر اساس آن اطلاعات، تصمیمات صحیح بگیرد علم آمار است، افزود: علم آمار علم جمع آوری، طبقه بندی، تجزیه و تحلیل و گویا کردن داده ها تعریف شده است. از کنار هم چیدن این داده های پراکنده می توان به فهم مشترک و جدید دست یافت؛ همه این اتفاقات زمانی رخ می دهد که داده ها از منابع درستی جمع آوری، راستی آزمایی و مبنای طراحی برای فردا باشد.

وی کار گروه آمار و برنامه ریزی شهرداری را بسیار قابل اتکا ذکر کرد و گفت: از همه کسانی که در جمع آوری داده ها کمک کرده و باعث می شوند در برنامه ریزی ها برای شهر اصفهان و شهرداری کمتر دچار خطا شویم تشکر می کنم. 

قاسم زاده با بیان اینکه امیدوارم بتوانیم به این داده ها آنقدر اعتماد کنیم تا همه مدیران بدون تامل و با یک زبان مشترک بتوانند به آن استناد و از آن استفاده کنند، اضافه کرد: هم اکنون از این آمارنامه شهرداری همه دستگاه ها می توانند استفاده کنند واین آمارها تنها مختص به شهرداری نیست؛ که این موضوع اهمیت کار مدیران و کارشناسان این حوزه را در شهرداری دوچندان می کند. 

وی تاکید کرد: سامانه ای که در یک دستگاه از آن استفاده نشود مانند یک زینت است که ما در شهرداری به دنبال زینت نیستیم و به دنبال کارهایی هستیم که دقت را بالا برده، کارها را تسهیل کرده و به کارها سرعت ببخشد و لازمه آن این است که فرهنگ استفاده از این نوع سامانه ها را در شهرداری بالا ببریم. 

IMG_20211023_233831_081.JPG

*تدوین برنامه های مناسب با برنامه ریزی مبتنی بر آمار صحیح صورت می گیرد

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری نیز در این آیین ضمن معرفی سامانه رصا(رصد اطلاعات)، اظهار کرد: اول آبان ماه روز ملی آمار و برنامه ریزی نامگذاری شده است؛ یکی از مهمترین دلایل این نامگذاری نقش و اهمیت آمار و برنامه ریزی در تعالی و پیشرفت و همچنین تثبیت جایگاه سازمان در محافل عمومی و تخصصی است.

سعید ابراهیمی با بیان اینکه با برنامه ریزی مبتنی بر آمار صحیح می توانیم تدوین برنامه های مناسب داشته باشیم، تصریح کرد: شهرداری اصفهان از سال های گذشته ۶ دوره برنامه ریزی ۵ ساله و میان مدت انجام داده است.

وی اضافه کرد: در یک حوزه سیستمی و در حوزه نظام آمار و اطلاعات با یک فاز استانداردسازی، یک فاز یکپارچه سازی و در نهایت انتشار، مواجه هستیم که در فاز استانداردسازی با مفاهیم پایه، بسته های اطلاعاتی و تعریف ساز و کار تامین داده، مواجه هستیم.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری ادامه داد: در فاز دوم یکپارچه سازی و جمع آوری اطلاعات این جمع آوری ها می تواند در قالب یک سامانه یکپارچه مدیریت اطلاعات باشد و می تواند به دو شکل الکترونیک(ETL) یا به شکل فرم های نظام غیرثبتی جمع آوری شود. 

*داشبورد رصا سامانه ای برای برنامه ریزی بهتر مدیران 

وی در ادامه با اشاره به بحث انتشار اطلاعات، تاکید کرد: در این گام آخر بحث طراحی، پیاده سازی، سطح بندی و در اختیار قرار دادن داشبوردها مطرح است که از این حوزه با نام رصا(رصد اطلاعات) نام می بریم که در حوزه شهرداری اصفهان هم اکنون این سامانه طراحی شده است.

ابراهیمی با بیان اینکه سامانه رصا محصول چندین سال کار کارشناسی است که هم اکنون محتوای قابل اتکایی پیدا کرده است، افزود: در حال حاضر به این سامانه می توان استناد و از آن در بخش های مختلف مدیریتی استفاده کرد.

وی گفت: در سامانه یا داشبورد رصا یکسری اطلاعات اکترونیکی (ETL) و یکسری فرم وجود دارد که در قالب یک منبع کافی، اطلاعات ذخیره سازی و در اختیار واحدهای مختلف قرار داده می شوند.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری ادامه داد: داشبورد ساز دارای یک پنجره واحد است که می تواند همه دسترسی ها را در قالب یک پنجره واحد ارایه کند. 

وی در ادامه با اشاره به قابلیت های سامانه داشبوردساز مدیریتی رصا(رصد اطلاعات)، افزود: تحقق پنجره واحد انتشار اطلاعات در شهرداری اصفهان، کمک به کنترل مستمر شاخص های ارزیابی عملکرد، اتخاذ تصمیمات شفاف تر در راستای تصمیم سازی و برنامه ریزی مناسب، امکان اتصال در لحظه با سایر سامانه های اطلاعاتی سایر حوزه های شهرداری، قابلیت اتصال همزمان ۲۰۰ کاربر از مناطق، معاونت ها و سازمان ها، دارا بودن قابلیت دسترسی به داشبوردها از طریق نسخه همراه و ارائه تصویر جذاب و کامل از همه کسب و کارهای حوزه های شهرداری با استفاده از اطلاعات به روز و یکپارچه از قابلیت های این سامانه است.

 

 .

کد محتوا ۴۰۸۸۲

برچسب ها