شهروندان بدون نیاز به دلال باید امور خود را در شهرداری پیش ببرند

نشست هم اندیشی شهردار اصفهان با ائمه جماعات، بسیجیان و معتمدان محلات منطقه ۱۰ شهرداری اصفهان برگزار شد.

شهروندان بدون نیاز به دلال باید امور خود را در شهرداری پیش ببرند

نشست هم اندیشی شهردار اصفهان با ائمه جماعات، بسیجیان و معتمدان محلات منطقه ۱۰ شهرداری اصفهان برگزار شد.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، مدیریت شهری اصفهان در دوره ششم الگوی شهر همگرا را در دستور کار خود قرار داده است، بر اساس این الگو مسائل و مشکلات محلات با استفاده از مشارکت مردم، نخبگان محله‌ها و استفاده از ظرفیت دستگاه‌های مختلف باید انجام شود. در این راستا نشست هم اندیشی شهردار اصفهان با ائمه جماعات، بسیجیان و معتمدان محلات منطقه ۱۰ شهرداری اصفهان برگزار شد.

*مسجد محوری سیاست این دوره مدیریت شهری است

شهردار اصفهان در این نشست نگاه مدیریت شهری را نگاهی آرمانی ذکر کرد و گفت: به دنبال تحقق شهر اسلامی هستیم، زیرا حکومت اسلامی، کشور اسلامی و شهر اسلامی آرمان ما و خاستگاه انقلاب اسلامی بوده است.

علی قاسم‌زاده تصریح کرد: در شهر اسلامی باید نشانه‌ها معرف آن باشد و مهمترین معرف یک شهر اسلامی مساجد، گلدسته‌ها، مناره‌ها و صدای اذان آن است. لازم است نشانه های هویت دینی شهر را بهتر ببینیم. قرار است مساجد، نشانه هویتی شهر باشد.

وی شهر را دارای کالبد، روح، روان و جسم و جان دانست و افزود: بنابراین شهر اسلامی باید در کالبد معرف خود باشد؛ شهر با هویت، شهری است که اگر فردی را چشم بسته وارد آن کنیم، با نگاهی به اطراف متوجه شود که در چه شهری اعم از اسلامی، غربی، صنعتی یا فرهنگی قرار گرفته است.

قاسم‌زاده با بیان اینکه بهترین نقاط شهر باید مساجد آن باشند، خاطرنشان کرد: در بودجه سال آینده شهرداری ردیف بودجه ای بهتر از سال جاری برای مساجد پیش‌بینی می‌کنیم تا مساجد شرایط بهتری پیدا کرده و تجلی یابند.

وی شهر اسلامی را شهری ذکر کرد که شدت ظهور اسما الحسنی در آن بیشتر باشد، گفت: عدالت، تمیزی و رزق و روزی در این شهر فراوان است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه همه نگران هستیم، زیرا سرمایه اجتماعی انقلاب و نظام رو به کاهش است، افزود: مقصر ما و عملکردمان است، لایه کارگزاری نظام کاری کرده که اعتماد عمومی آسیب دیده است. با این وجود هم اکنون که تمام ارکان نظام همراستا شده اند نباید فرصت خدمت را از دست داد.

قاسم‌زاده یکی از اسماً الحسنی الهی را عدالت ذکر کرد و افزود: بنابراین باید دنبال تحقق عدالت در شهر باشیم بدان معنا که امکانات به سمت همه نقاط شهر سرازیر شود.

وی با بیان اینکه محله به محله شهر باید مقیاس توسعه، ارتقا و پیشرفت باشد، افزود: در این دوره با نگاه عدالت محوری به سراغ یک به یک محله‌های شهر رفته و با کمک مردم مشکلات را احصا و راه حل آنها را پیدا می‌کنیم تا کیفیت زندگی در محله‌ها افزایش یابد؛ البته اولویت با محله‌های محروم است.

شهردار اصفهان اظهار کرد: با در نظر گرفتن اولویت محله های محروم در چهار سال آینده به ۲۰۰ محله شهر سر می زنیم، اینکه اتوبوس‌های جدید در محورهای خاص شهر به کار گرفته و پس از فرسوده شدن در محله‌های پایین شهر استفاده شود، با عدالت همخوانی ندارد.

وی ادامه داد: یکی از جاهایی که باید آستین را برای مبارزه با فساد بالا بزنیم، داخل شهرداری‌ها است، سفره فساد باید از شهرداری‌ها برچیده شود که لازمه آن جمع‌آوری زمینه فساد در شهرداری و حذف فرایندهای طولانی است.

شهردار اصفهان با تاکید بر اصلاح فرآیندها و شناسایی سرشاخه‌ها، اظهار کرد: به زودی اخبار مبارزه با فساد در شهرداری را خواهید شنید، اما باید در این مسیر شهرداری را کمک کنید زیرا برخی دلالان مشکل آفرین شده‌اند.

قاسم‌زاده تصریح کرد: باید کاری کنیم تا شهروندان بدون نیاز به واسطه، دلال، پارتی و رشوه با امنیت خاطر، کار خود را در شهرداری انجام دهند؛ شهرداری باید محل امنی برای مردم باشد؛ آمدیم تا اعتماد لازم را به مردم بازگردانیم.

وی با بیان اینکه کار در شهرداری به عنوان نهادی با بیش از ۱۰۰ سال سابقه و بیش از حدود ۲۵ هزار نفر حقوق‌بگیر، بسیار سخت بوده و همراهی و همدلی بین بدنه متعهد و متدین جامعه بسیار مهم است، گفت: بسیجیان، انقلابیون و منتسبان به جبهه انقلاب، باید نسبت به سایر مردم حسن خلق داشته باشند که امیدواریم در این چهار سال اتفاقات خوبی رقم بخورد و از این آزمون سربلند خارج شویم.

*با رهبری ائمه جماعات تحولات خوبی در محلات شهر رقم می زنیم

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این نشست با بیان اینکه نگاه شورای ششم به محلات شهر ویژه خواهد بود و سعی خواهیم کرد پروژه‌های شهری را با استفاده از ظرفیت مردم محلات اجرا کنیم، اظهار کرد: با رویکرد جدید مدیریت شهری، شهروندان تحولات خوبی را در محلات مشاهده خواهند کرد که محسوس خواهد بود.

منوچهر مهروی پور تصریح کرد: شهرداری در این دوره مدیریت شهری با رهبری ائمه جماعات، بسیجیان و معتمدان محلات اقدامات جهادی را برای توسعه شهر خواهد داشت.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: انجام ۲۰۰ هزار متر مربع آزادسازی برای پروژه رینگ چهارم، اجرای بخشی از پروژه پل آفتاب و احداث چند ایستگاه خط دو متروی اصفهان در منطقه ۱۰ شهرداری بار مالی زیادی در اجرای پروژه‌ها بر دوش این منطقه گذاشته است.

*”محله محوری” در ۱۷ محله منطقه ۱۰ اعمال می‌شود

مدیر منطقه ۱۰ شهرداری اصفهان نیز در این نشست ضمن گرامیداشت فرارسیدن هفته بسیج، اظهار کرد: منطقه ۱۰ شهرداری اصفهان ۲۲۰۰ هکتار وسعت دارد که ۵۲۰ هکتار حریم و ۱۶۰۰ هکتار محدوده منطقه است، افزود: “حریم” یکی از مشکلات منطقه ۱۰ به شمار می‌رود، در اطراف شهرها به ویژه کلانشهرها و منطقه ۱۰، محدوده حاشیه‌نشین وجود دارد که می‌تواند زنگ خطری برای مردم منطقه باشد از این رو می‌طلبد در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تدابیری اندیشیده شود تا بخش‌هایی که امکان الحاق به محدوده شهری را دارد، محقق شود.

مدیر منطقه ۱۰ شهرداری اصفهان با بیان اینکه این منطقه بالغ بر ۲۱۰ هزار نفر جمعیت دارد، تصریح کرد: این منطقه دارای ۱۷ محله از جمله محله‌های هفتون، شیخ طوسی، گرکان، مصلی، لاله، دشتستان، عسکریه، سروستان، فجر، عطار، پروین، خواجه عمید، گل نرگس، حصه و اطشاران است؛ سهم جمعیت منطقه ۱۰ از شهر اصفهان ۱۱ درصد و سهم مساحت منطقه از کل شهر هشت درصد است.

بحیرایی با اشاره به آماری از مساجد، اماکن مقدس و مراکز فرهنگی منطقه ۱۰، گفت: این منطقه ۹۰ مسجد دارد که همگی فعال هستند؛ همچنین شش امامزاده، شش فرهنگسرا، ۹ کتابخانه، ۳۴ کانون فرهنگی، ۱۱ سالن ورزشی، دو استخر و یک ذکر خانه در منطقه ۱۰ قرار دارد که در برنامه آینده توسعه این اماکن با رویکرد جدید مد نظر است.

*طرح توسعه مرکز ام‌البنین در منطقه ۱۰

محمود بهمن پور، نماینده معتمدان منطقه ۱۰ شهرداری اصفهان نیز در این نشست با اشاره به طرح توسعه مرکز ام‌البنین اظهار کرد: در این طرح توسعه، زمینی به مساحت ۹۰۰ متر و در هشت طبقه برای ساخت مرکز جراحی در دارالشفا حضرت ام‌البنین در نظر گرفته شده است.

وی افزود: این درمانگاه با تعرفه تقریبی ۵۰ درصد از بخش خصوصی در زمینه‌های دندان پزشکی، سونوگرافی و رادیولوژی فعالیت دارد.

این نماینده ضمن درخواست از شهردار اصفهان برای بها دادن به مساجد و کانون‌های فرهنگی، گفت: امیدواریم شهرداری در زمینه ساخت پارکینگ که حدود ۱۰ سال است در صدد ساخت آن هستیم و در یک زمین ۱۰۰۰ متری در پنج طبقه است کمک و همکاری لازم را داشته باشد.

بهمن‌پور خاطرنشان کرد: ورودی خیابان مصلی کم عرض بوده و مشکلاتی را به همراه دارد، از این رو از شهردار اصفهان درخواست می‌شود که تعریض این خیابان را در اولویت قرار دهد.

*استفاده از اتوبوس های جدید درمناطق کمتر برخوردار

سعید چوپانی، دبیر ائمه جماعات منطقه ۱۰ شهرداری اصفهان نیز در این نشست اظهار کرد: ناعدالتی در توزیع منابع و تسهیلات از معضلات این منطقه است.

وی با اشاره به پراکندگی اتوبوس‌های نو در نقاط مختلف شهر، تاکید کرد: اتوبوس‌های جدید در مناطق کمتر برخوردار نیز برای استفاده شهروندان استفاده شود.

دبیر ائمه جماعات منطقه ۱۰ شهرداری، اضافه کرد: اماکن فسادزا در مناطق، حاشیه ساز شده است و امیدواریم تعیین تکلیف شود.

چوپانی با درخواست برگزاری یک نشست با بانوان در منطقه افزود: در محله هفتون ۶۰۰ خانواده کمک مالی نیاز دارند و امیدواریم به مسائل نیز توجه شود.

دبیر ائمه جماعات منطقه ۱۰ شهرداری با بیان اینکه به زیربنای مساجد باید توجه شود خاطر نشان کرد: گل‌کاری مساجد، تسهیل‌گری مراکز تفریحی، تقدیر و تکریم از خانواده شهدا و استفاده از نخبگان منطقه نیز از جمله پیشنهاداتی است که می‌توان در جهت افزایش مسجد محوری انجام داد.

تشکیل شورای سیاست‌گذاری برای رفع مشکلات منطقه

حجت‌الاسلام والمسلمین سعید الیاسی، نماینده ائمه جماعات گفت: از شهردار اصفهان درخواست می‌شود شورای سیاستگذاری برای کاهش مشکلات این منطقه را تشکیل دهد.

وی با بیان اینکه برای تغییر فرهنگ باید به سیره اهل‌بیت (ع) توجه کرد، تصریح کرد: فرهنگ ریشه همه کارهاست و اگر فرهنگ را تغییر دهیم اقدام قابل توجهی انجام داده‌ایم؛ در این منطقه مجمع روحانیون تشکیل شده و اقدامات مناسبی در این زمینه بدون کمک هیچ نهادی انجام شده است.

وی ضمن درخواست از شهردار اصفهان برای ارتباط مستقیم با اعضای این مجمع اظهار امیدواری کرد: این نوع نشست‌ها حداقل هر فصل برگزار شود تا دغدغه‌هایمان را با شهردار مطرح کنیم.

کد محتوا ۴۱۶۶۰

برچسب ها