صدور هشدار نارنجی دریایی در هرمزگان 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان از صدور هشدار سطح نارنجی دریایی در استان خبرداد. 

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری هرمزگان، مهرداد حسن زاده با اشاره به صدور هشدار سطح زرد هواشناسی گفت: بنا بر اطلاعیه سازمان هواشناسی و رصد فعالیت سامانه های بارشی، یک سامانه جدید وارد استان شده که بخش‌هایی از استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

وی افزود: این سامانه از اواخر وقت یکشنبه تا روز سه شنبه در سطح استان فعال خواهد بود و به موجب آن شاهد رگبار باران و رعد و وزش نسبتا شدید باد با تاکید بر مناطق غربی و شمال استان و مناطق مرکزی خواهیم بود.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: منطقه اثر این سامانه شهرهای بندرعباس، بستک، قشم، پارسیان، سیریک، خمیر، میناب، رودان، بشاگرد، بندر لنگه، تنب بزرگ، جزیره سیری، ابوموسی جاسک، جزیره لاوان، کیش و حاجی آباد خواهد بود و بر اثر فعالیت سامانه شاهد سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان‌آب، احتمال خسارت در اثر تندباد لحظه ای، احتمال خسارت به محصولات کشاورزی خواهیم بود.

 

وی تصریح کرد: توصیه می‌شود مردم از توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها پرهیز و در عبور از سیل‌ها احتیاط کنند همچنین در این مدت فعالیت‌های کوه نوردی باید ممنوع شود و کشاورزان از محصولات کشاورزی خود محافظت کنند.

 

حسن زاده از صدور هشدار سطح نارنجی دریایی نیز خبرداد و اظهار داشت: بر اثر این سامانه از روز یکشنبه تا جمعه شاهد وزش باد شدید و مواج شدن دریا خواهیم بود.

 

وی ادامه داد: از روز یکشنبه و دوشنبه وزش باد شدید جنوب شرقی در محدوده ۴۵ کیلومتر بر ساعت (۲۶ نات) همراه با رگبار نسبتا شدید باران و رعد و برق گاهی با تند باد لحظه ای افزایش ارتفاع موج تا نزدیک ۱۸۰ سانتیمتر نزدیک (۶ پا) شاهد خواهیم بود.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان با تاکید بر اینکه منطقه اثر این سامانه، خلیج فارس تنگه هرمز دریای عمان خواهد بود گفت: از روز سه شنبه تا جمعه نیز وزش باد شدید شمال غربی تا جنوب غربی در محدوده ۵۰ کیلومتر بر ساعت (٢٨ نات) همراه با رگبار نسبتا شدید باران و رعد و برق گاهی با تند باد لحظه ای افزایش ارتفاع موج تا نزدیک ۲۰۰ سانتیمتر نزدیک (۷پا) وجود خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: با فعالیت این سامانه احتمال خسارت در اثر تندباد لحظه ای و رگبار نسبتا شدید باران، اختلال در ترددهای دریایی، قایق‌های صیادی و فعالیت های تفریحی، اختلال در تردد شناورهای مسافربری، اختلال در تردد کشتی‌های تجاری، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی وجود دارد.

 

حسن زاده گفت: توصیه می‌شود دستگاه‌های امداد رسان در مناطق دریایی ،استان تمهیدات لازم در مناطق دریایی استان و مناطق ساحلی جهت جلوگیری از خسارت احتمالی اندیشیده شود و از تردد شناورهای سبک و فعالیت‌های تفریحی جلوگیری و تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی های تجاری در نظر گرفته شود.