طبیعت هرمز نیازمند توجه بیشتر مسؤولان استانی

به گزارش خبرگزاری بلدیه آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس، محمد زرنگاری کارشناس ارشد زمین شناسی و دانشجوی دکترای رسوب شناسی در یادداشتی ذیل عنوان «طبیعت هرمز نیازمند توجه بیشتر مسؤولان استانی» آورده: جزیره هرمز یکی از مقاصد اصلی گردشگران ایرانی و خارجی است که با توجه به ایجاد زیرساخت‌های مناسب و تبلیغات […]

به گزارش خبرگزاری بلدیه آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس، محمد زرنگاری کارشناس ارشد زمین شناسی و دانشجوی دکترای رسوب شناسی در یادداشتی ذیل عنوان «طبیعت هرمز نیازمند توجه بیشتر مسؤولان استانی» آورده:

جزیره هرمز یکی از مقاصد اصلی گردشگران ایرانی و خارجی است که با توجه به ایجاد زیرساخت‌های مناسب و تبلیغات انجام شده بخصوص در فضای مجازی و تلویزیونی در نیمه دوم سال که هوا مناسب است گردشگران زیادی را برای دیدن مناظر طبیعی به این جزیره می کشاند.

این جزیره یک ژئوپارک واقعی می باشد که وجود بیش از ۷۰ نوع خاک رنگی‌ و دره ها و مناظر طبیعی زیبا مانند ساحل سرخ، دره مجسمه ها، الهه نمک، دره رنگین کمان، غار نمکی، غار رنگین کمانی، ساحل لاک پشت ها، جنگل حرا، دره نمک‌های زعفرانی، ساحل تک‌درخت و چند درخت، ساحل کمپ ماجرا، ساحل مفنغ و … از جمله این جاذبه های طبیعی و گردشگری هرمز می‌باشد.

متاسفانه هرمز بعنوان یک ژئوپارک ثبت نشده و همین موضوع باعث شده در سالهای اخیر تحت عنوان توسعه گردشگری بسیاری از اراضی واقع در محدوده جاذبه های گردشگری طبیعی هرمز به بخش خصوصی واگذار شود بدون اینکه در خصوص وارد آمدن آسیب به طبیعت هرمز بررسی های لازم انجام شود.

این روند موجب شده نگرانی های جدی در رابطه با از بین رفتن جاذبه های طبیعی هرمز ایجاد شود.

ساخت و ساز های با مصالحی چون بلوک و سیمان و آهن در ورودی های نقاط گردشگری مانند دره مجسمه ها و سنگ غراب و ساحل سرخ و صخره لاک پشت ها و ساحل سنگر مهدلی و …. علاوه بر آسیب رساندن به طبیعت باعث می شود که این مناظر طبیعی بکر بودن و زیبایی خود را از دست بدهد.

لذا می طلبد متولیان امر گردشگری و محیط زیست و منابع طبیعی استان در زمان واگذاری های زمین به موضوع حفظ طبیعت زیبای جزیره هرمز توجه لازم و کافی داشته باشند. در غیر اینصورت به زودی شاهد نابودی کامل طبیعت زیبای جزیره هرمز خواهیم بود.

نویسنده : رویا حسینی

 


این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید