عرضه ۴ هزار میلیارد تومان املاک شهرداری تهران از طریق بورس کالا

معاون مالی شهرداری تهران گفت: در گذشته فروش املاک از طریق مزایده بود که ۱.۵ تا دو ماه طول می‌کشید، ضمن اینکه شفافیت در آن حداقلی است، اما در بازار سرمایه و بورس، نهاد نظارتی قوی از سه قوه حضور دارند. به گزارش آرمان اقتصادی، ابوالفضل فلاح معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، درباره […]

معاون مالی شهرداری تهران گفت: در گذشته فروش املاک از طریق مزایده بود که ۱.۵ تا دو ماه طول می‌کشید، ضمن اینکه شفافیت در آن حداقلی است، اما در بازار سرمایه و بورس، نهاد نظارتی قوی از سه قوه حضور دارند.

به گزارش آرمان اقتصادی، ابوالفضل فلاح معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، درباره عرضه املاک شهرداری در بورس کالا گفت: بحث اساسی‌تر این است که شهرداری تهران را به لحاظ تامین مالی و شفافیت  به سمت بازار سرمایه می‌بریم. یکی از موضوعاتی که می‌خواهیم از بازار سرمایه استفاده کنیم، بحث مولدسازی دارایی‌ها است‌، خصوصا در بحث املاک و اموال غیرمنقول که فروش ملکی در بورس است.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران افزود: در گذشته فروش از طریق مزایده بود که ۱.۵ تا دو ماه طول می‌کشید و اگر مورد استقبال قرار نمی‌گرفت باز هم تا دو ماه طول می‌کشید. ضمن اینکه شفافیت در آن حداقلی است، اما در بازار سرمایه و بورس، نهاد نظارتی قوی از سه قوه حضور دارند و در هفت روز این عرضه اتفاق می‌افتد و به اندازه ۷ روز جلو هستیم و یک آینه و تالار شیشه‌ای وجود دارد.
فلاح ادامه داد: امکان دیگر این است که املاک و اموال غیرمنقول که امانت مردم است را تبدیل به نقد کنیم و در پروژه‌ها وارد کنیم. بخش دیگر را نیز به عنوان بدهی به پیمانکاران در حال حاضر از طریق سازوکارهایی اتفاق می‌افتد که در آن حداقل ۳۰ درصد ارزش ملک از دست شهرداری می‌رود.
او اضافه کرد: سازوکاری که بازار سرمایه در اختیار ما گذاشت این است که حواله غیرنقد پیمانکار را به عنوان آورده نقدی پیمانکار می‌پذیرد و پیمانکارهای ما نیز می‌تواند وارد شود و طلب خود را دریافت کند.
معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران بیان کرد: برآورد اولیه ما این است که در حال حاضر این آمادگی را داریم که حدود ۴ هزار میلیارد تومان از املاک را عرضه کنیم و به تعادل بخشی بازار کمک کنیم. با این کار می‌توانیم باعث شفافیت و مولدسازی دارایی و کمک به تعادل بخشی و به حداقل رساندن سفته بازی شویم. در بورس کالا قیمت پایه قیمت کارشناسی است و با توجه به استقبال افزایش پیدا می‌کند. اختلاف قیمت کارشناسی و بازار  حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد است و ما معمولا بین این دو عدد می‌فروشیم و متقاضی نیز سود می‌برد. پیش‌بینی ما این است از سمت پیمانکاران و افراد حقیقی استقبال خوبی صورت بگیرد.
فلاح عنوان کرد: در هر تغییری احتمال مقاومت وجود دارد. برای اینکه این مقاومت به حداقل برسد، مسیر قبلی را فعلا مسدود نکردیم و مسیر مزایده را برای املاکی که قابلیت عرضه در بورس ندارند را باز نگه داشتیم. به هرحال این مسیر غیرشفاف ذی‌نفعانی دارد که تمایلی به نهادینه‌شدن این مسیر شفاف ندارند، اما باید اموال و املاک شهرداری که در واقع املاک مردم شهر است را به صورت واقعی تبدیل به نقد و برای خدمت به مردم هزینه کنیم.
او گفت: امروز شورای انقلابی جوان و خوش‌فکری در این نهاد مستقر است و انتظار این است که حمایت و هدایت کنند تا اگر نواقصی وجود دارد، برطرف شود.
تاکید شورا و شهرداری بر جلوگیری از رانت و فساد 
احمد علوی از اعضای شورای شهر نیز گفت: بحث بورس املاک بر اساس آسیب‌شناسی روی بحث تهاتر و غیرنقد انجام می‌شود. در بحث فروش املاک، شیوه غیرنقد و تهاتر بیشتر صورت می‌گیرد و آزمون و خطاهای متعددی انجام شده است. تهاتر به صورت مستقیم کمتر در شهرداری انجام می‌شود و در تهاتر به صورت کارگزاری نواقصی وجود دارد و در این مسیر ۵۰ درصد از منابع و حق شهر تضییع می‌شود. باید تا میتوانیم اینها را وارد نقد کنیم. باید املاک وارد بورس املاک شود و قیمت‌ها واقعی شود و این مسأله ویژگی‌هایی خواهد داشت و روی بحث قیمت مسکن نیز اثرگذار است.
این عضو شورا افزود: یکی از نکاتی که شورای شهر و شهردار تهران تاکید داشتند بحث شفاف‌سازی و جلوگیری از رانت‌ها و فساد در مسیرهای مالی بود. طراحی‌های زیادی در شورا و شهرداری انجام می‌شود که این موارد شفاف و از تضییع حقوق شهر جلوگیری شود. پرداختن به این موضوعات و پیش‌بردن آن کار سختی است که در این راه می‌تواند به درآمدهای شهر کمک کند و از اینکه برای هزینه شهر، میزان عوارض را بالا ببریم جلوگیری می‌کند و هزینه کمتری بر شهر و شهروندان وارد می‌شود.