محور قرار دادن مردم و بهره‌مندی از نظرات آنها راهبرد اصلی است

شهردار تهران گفت: مردم سالاری دینی به معنای محور قرار دادن مردم و بهره‌مندی از نظرات و توانمندی آنها در تمام عرصه‌ها یک اصل و راهبرد اصلی و جدی است. علیرضا زاکانی در آیین افتتاحیه نمایشگاه شهرهای خواهر خوانده و توانمندی‌های مدیریت شهری تهران در ابتدای سخنان خود با اشاره به روز ۱۴ تیرماه روز […]

شهردار تهران گفت: مردم سالاری دینی به معنای محور قرار دادن مردم و بهره‌مندی از نظرات و توانمندی آنها در تمام عرصه‌ها یک اصل و راهبرد اصلی و جدی است.

علیرضا زاکانی در آیین افتتاحیه نمایشگاه شهرهای خواهر خوانده و توانمندی‌های مدیریت شهری تهران در ابتدای سخنان خود با اشاره به روز ۱۴ تیرماه روز شهرداری ها، اظهار کرد: بسیار خوشنودیم که در این رویداد میزبان هستیم.

شهردار تهران سپس به قدمت هفت هزار ساله آثار کشف شده در تهران پرداخت و افزود: این قدمت راه را به جایی برده که از ۲۶۴ سال قبل تا کنون تهران پایتخت ایران با تمدن کهن شد.
وی تأکید کرد: ما امروز مفتخریم که میزبان نمایندگان ۱۵ کشور و پنج سازمان بین المللی هستیم و مفتخریم که آینده را با هم بسازیم. یکی از ویژگی های جهان امروز این است که مردم کشورها باید دست به دست هم بدهند و بر محور فرهنگ، دانش، علم و فناوری و پیشرفت بتوانند آینده بهتری را بسازند. شرایط جهان به سمت سختی می رود تنگناهای بشری افزایش پیدا می کند و چه بهتر که دولت ها و عناصر برخواسته از ملت ها دست به دست هم بدهند تا آینده بهتری را بسازند.
زاکانی با بیان اینکه خود را آماده کردیم که آموزه های خوبی را برای پیشرفت کسب کنیم، یادآور شد: ما داشته های فراوانی در تهران داریم که در طبق اخلاص در اختیار سایر کشورها قرار خواهیم داد.
شهردار تهران با اعلام اینکه ایران از سالها استثمار ملت ها عبور کرده و به نقطه ای رسیده که ملل می توانند کنار هم جهان بهتری بسازند، تصریح کرد: ما توانمندی های فراوانی داریم که امیدواریم بتوانیم در اختیار شهرهای خواهر خوانده قرار دهیم تا بتوانیم شرایط بهتری برای رشد بشری خلق کنیم.
وی ادامه داد: نوع نگاه به مردم ایران در حاکمیت نوین اسلامی نکته ای است که مورد توجه است. ما مردم را صاحب صلاحیت، رشد و قابلیت می دانیم و خواست مردم را برای خود امری قطعی جهت حرکت و مسیر می دانیم لذا مردم سالاری دینی به معنای محور قرار دادن مردم و بهره مندی از نظرات و توانمندی آنها در تمام عرصه ها یک اصل و راهبرد اصلی و جدی است.

زاکانی با بیان اینکه برخی این موضوع را دنبال می کنند که با نگاه غلط سرمایه ها را به یغما ببرند، یادآور شد: در ایران مردم آقا و بزرگ مسئولین به شمار می روند.

مسیر ما حرکت بر محور نخبگان و رشد علمی است
شهردار تهران همچنین تصریح کرد: ما وجه داخلی خود را بر مبنای تکیه بر مردم آغاز کرده ایم. ما در منزلگاه سوم به نخبگان مردم رسیده ایم. آنچه برای ما قدرت ایجاد می کند علم است لذا علیرغم تمام تحریم های ظالمانه، بر اساس بیانات مقام معظم رهبری مسیر ما حرکت بر محور نخبگان و رشد علمی بوده است‌

شهردار پایتخت افزود:نخبگان ما نماد و نمودی در شرکت های دانش بنیان دارند و گوشه ای از توانمندی های خود را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته اند.

وی با اشاره به مدیریت شهری تصریح کرد: در موضوع شوراها، بزرگداشت منتخبین مردم با اهداف بسیار عالی در پیشبرد امور اقتصادی، اجتماعی، سلامت، رفاه و آموزش و با کمک مردم را بر عهده شوراها قرار داده ایم.

به دنبال ساخت تهرانی جدید با توجه به ظرفیت‌های ‌مغفول مانده و حفظ مزایای فعلی هستیم

زاکانی با بیان اینکه باید به سمتی برویم که تمام توانمندی ها را بسیج کنیم تا با تکیه بر مردم با محوریت نخبگان ظرفیت خود را عیان کنیم، گفت: تهران ظرفیت بسیار بالایی دارد که در بخش تاریخی، علمی و دانشی، فرهنگی و سایر بخش ها از جمله اقتصاد قابل توجه است بنابراین در مدیریت شهری تلاش ما این است که در یک افق و چشم انداز مشخص و در طول یک دهه بتوانیم راه تحول و پیشرفت در حوزه کالبدی شهر را طوری ترسیم کنیم که تهران آینده؛ واجد شرایط و صلاحیت های موجود و دارای ویژگی های دیگری باشد که در حال حاضر از کمبود آنها رنج می بریم.
شهردار تهران تأکید کرد: محمل و مقدمه آن این است که توانمندی ها و ظرفیت های مدیریت شهری مورد توجه قرار بگیرد و با سایر کشورها و شهرها بتوانیم، تبادل تجربیات را در پس دوستی و مودت داشته باشیم و بتوانیم آینده بهتر و زیباتری را بسازیم.
وی از برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری در شهر تهران در ۱۵ و ۱۶ تیرماه خبر داد و افزود: صدها هزار میلیارد امکان برای رشد و پیشرفت تهران در این همایش عرضه خواهد شد. این همایش افتتاحیه دارد اما اختتامیه نخواهد داشت و ادامه پیدا می کند تا فرصت ها در اختیار سرمایه گذاران قرار بگیرد. بسیار خوشنودیم که بتوانیم در این مسیر گام های بلندی برداریم.

داشته های‌مان را به روز رسانی کرده و از داشته های دیگران می آموزیم
زاکانی گفت: متاسفانه در دنیا کشورهایی هستند که نگاه و توجهشان به سرمایه سایر کشورهاست و به دنبال بهره کشی و استثمار هستند. اگر این کشورها تریبون دار هستند به دنبال استمرار این استثمار است و دیگران را با سراب و داشته های بی بنیان دلخوش می کنند، در ایران اسلامی توجه ما این است که اگر دست دوستی به ملتی می دهیم داشته های خود را در طبق اخلاص قرار دهیم و این برای ما ظرفیتی خلق می کند که بتوانیم داشته ها را به روز رسانی کرده و بتوانیم از داشته ها و سرمایه های دیگران بیاموزیم و بهره بگیریم.

نقش رسانه‌ها در اطلاع رسانی صحیح و افزایش امید در جامعه
شهردار تهران با اشاره به مواجهه با بدخواهان ایران در ایجاد ناامیدی، تصریح کرد: همه ما تلاش می کنیم که امید را در جامعه زنده نگه داریم و امروز که توفیق ما ایجاد کارآمدی و الگوی درست است تلاش می کنیم از تمام ظرفیت ها و ساختارها برای نو شدن و ارتقاء استفاده کنیم که در این زمینه نقش رسانه ها ویژه و ممتاز است. امیدواریم با عنایت ویژه رسانه ها موارد موجود در سطح کشور و واقعیت ها اطلاع رسانی شود.

منبع خبر