مراجعه بیش از ۴۵۶ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی تا پایان خردادماه

شهرداران آنلاین/مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: از ابتدای سال تا پایان خرداد ماه ۴۶۵هزار و ۵۹۸ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته در حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است. به گزارش ایسنا حسین مقدم افزود: در حال حاضر روزانه ۵۰۰۰ دستگاه خودرو به مراکز […]

شهرداران آنلاین/مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: از ابتدای سال تا پایان خرداد ماه ۴۶۵هزار و ۵۹۸ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته در حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا حسین مقدم افزود: در حال حاضر روزانه ۵۰۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌کنند و وضعیت مراجعات در شرایط عادی قرار دارد و مراکز فاقد صف انتظار هستند.

وی ادامه داد: از آمار اعلامی ۳۵۳هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعات  اول  بوده که ۱۴ درصد از آن در آزمون  آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز،۹ درصد در آزمون همراستایی چرخ ها، چهار درصد کمک فنر،۱۱ درصد تست ترمز و ۱۳درصد عیوب ظاهری مردود شده‌اند. در مجموع ۳۰ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده‌اند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران افزود: در این سه  ماه ۳۳۶ هزار گواهی معاینه فنی صادر شده که از این تعداد ۷۲۴۸۱ گواهی مربوط به معاینه فنی برتر است. در مجموع در حدود ۲۲ درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر هستند.

مقدم تاکید کرد: در خرداد ماه ۱۲ هزار دستگاه خودرو با استفاده از سامانه نوبت دهی اینترنتی و با تعیین وقت قبلی به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه و تقریبا شهروندان از ۵۰ درصد ظرفیت پذیرش اینترنتی استفاده کرده اند.

وی در ادامه گفت: شهروندان جهت اطلاع از آخرین وضعیت کاری مراکز، قبل از مراجعه به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران مراجعه کنند. ضمنا در مدت زمان اداری می توانند در صورت هرگونه سئوال با سامانه پاسخگو ۹۶۰۰۶۰۰۰ تماس حاصل کنند.

مقدم در خصوص خودروهای مشمول معاینه فنی در سال ۱۴۰۰ اظهارکرد: طبق قانون هوای پاک مجلس شورای اسلامی دوره معافیت انجام معاینه فنی،از زمان تولید،برای وسایل نقلیه شخصی و دولتی چهارسال و برای وسایل نقلیه عمومی یکسال است. بدیهی است رانندگان محترم بایستی براساس زمان تعیین شده در این قانون نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند. به عنوان نمونه در حال حاضر با لحاظ عمر چهارسال از زمان تولید خودروهای شخصی تولید خرداد ماه ۱۳۹۶ و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی های شهرتهران در پنج مرکز معاینه فنی بیهقی،شقایق،دماوند،چمران،نیایش رایگان است. خودروهای تاکسی در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر که از طریق سامانه سیما تاکسی سازمان تاکسیرانی قابل استعلام و کنترل است ، می توانند سالانه در هر نوبت مراجعه به مراکز معاینه فنی اعلام شده از این طرح رایگان هزینه مراجعه اول استفاده کنند.

مقدم در پایان اظهارکرد: هزینه مراجعه اول معاینه فنی خودروهای سبک مبلغ ۴۷ هزار تومان است و خودروهای تاکسی با عمر ۱۰ سال و کمتر طبق قانون و مصوبات دولت بایستی هر ۶ ماه یکبار و خودروهای تاکسی با عمر بالای ۱۰ سال هر سه ماه یکبار نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند. ضمنا تاکید می‌شود پذیرش خودروهای تاکسی  در سایر مراکز معاینه فنی شهر تهران انجام می‌شود و رانندگان محترم تاکسی در صورت تمایل به استفاده از طرح رایگان تنها بایستی به یکی از پنج مرکز اعلامی مراجعه کنند.