منطقه ۵ اصفهان، الگویی منحصر به فرد از یک زیست شهری بسیار خوب است

شهردار اصفهان در ادامه بازدیدهای خود از مناطق ۱۵ گانه شهرداری اصفهان با حضور در منطقه ۵ در جریان آخرین وضعیت این منطقه، پیشرفت پروژه ها، چالش ها و نقاط قوت و ضعف آن قرار گرفت.

منطقه 5 اصفهان، الگویی منحصر به فرد از یک زیست شهری بسیار خوب است

شهردار اصفهان در ادامه بازدیدهای خود از مناطق ۱۵ گانه شهرداری اصفهان با حضور در منطقه ۵ در جریان آخرین وضعیت این منطقه، پیشرفت پروژه ها، چالش ها و نقاط قوت و ضعف آن قرار گرفت.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، علی قاسم زاده در این بازدید با بیان اینکه منطقه ۵ شهرداری اصفهان از جهات مختلف یک منطقه منحصر به فرد است، اظهار کرد: از لحاظ موقعیت طبیعی این منطقه دارای کوه و رودخانه، از لحاظ بافت شهرسازی دارای یک بافت تاریخی بسیار ویژه و یک بافت جدید و مدرن و از لحاظ ساکنین آن دارای تنوعی از ادیان مختلف  است.

وی منطقه ۵ شهرداری اصفهان را دارای تنوع ادیان ذکر کرد و افزود: ادیان اسلام، مسیحیت، زرتشتی، کلیمی و … در این منطقه در کنار یکدیگر ساکن هستند و در صورتیکه قصد داشته باشیم الگویی مناسب و مطلوب را از لحاظ پیشرفت مناسب شهری ذکر کنیم می توانیم به این منطقه اشاره کنیم زیرا همه چیز در کنار یکدیگر قرار گرفته و یک زندگی مطلوب را برای مردم فراهم کرده است.

شهردار اصفهان ادامه داد: فرصتی فراهم شد تا به مناسبت سال نو میلادی به دیدار همشهریان مسیحی برویم و علاوه بر دیدار با اسقف ارامنه اصفهان در محله ارامنه با مردم گفت و گو کنیم.

وی با بیان اینکه احساس زندگی، احساس حیات اجتماعی پرشور و احساس همدلی که میان مسیحیان و مسلمانان در یک بخش شهری حاکم است نشان از رسیدن جامعه به یک بلوغ اجتماعی دارد، تاکید کرد: با این احساس بلوغ اجتماعی در میان شهروندان می توانیم در کنار یکدیگر روزهای خوبی را در شهر تجربه کرده و یک الگوی زیست شهری بسیار خوب را در آینده داشته باشیم.

پارکینگ زیرسطحی خیابان توحید، حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

در ادامه این جلسه مدیر منطقه ۵ شهرداری اصفهان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت منطقه، اظهار کرد: وسعت منطقه ۵ حدود ۶ هزار هکتار است که در قالب ۱۱ محله باغ زرشک، سیچان، جلفا، باغ دریاچه، وحید، حسین آباد، بهار آزادی، فرح آباد، کوی امام جعفر صادق (ع)، کوی سپاهان و سپاهان شهر تقسیم بندی شده است.

احمد رضایی با بیان اینکه در بافت اجتماعی این منطقه با طیف های مختلفی از مردم و اقلیت های مذهبی مواجه هستیم، تصریح کرد: وجود دانشگاه اصفهان، اراضی ارتش، سپاه صاحب الزمان(عج)، دانشکده امیرالمومنین (ع) و حضور جمعی از همه تفکرات دامنه کار و فعالیت در این منطقه را بسیار وسیع می کند.

وی منطقه ۵ را جنوبی ترین ناحیه شهر اصفهان ذکر کرد و ادامه داد: با شناسایی محلات رویکرد خود را بر ارتباط سالم و مستمر با مردم گذاشته ایم تا با آشنایی با نیازهای آنها بتوانیم خدمات مناسبی را به مردم این منطقه ارائه دهیم.  

مدیر منطقه ۵ شهرداری اصفهان با بیان اینکه ما از لحاظ رتبه بندی جمعیت در میان مناطق ۱۵ گانه شهرداری اصفهان در جایگاه پنجم قرار داریم، تاکید کرد: جمعیت منطقه حدود ۱۴۱ هزار نفر است، رشد جمعیت منطقه با ضریب ۱٫۶ هم اکنون منفی است که باید به این موضوع توجه ویژه شده و مورد آسیب شناسی قرار بگیرد زیرا با موضوع مهاجرت و زاد و ولد کم در منطقه به ویژه در میان تحصیلکردگان مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: جمعیت ۴۰ هزار نفری محله سپاهانشهر از طیف های مختلفی از مردم از جمله دستگاه های نظامی و انتظامی، تشکیل شده است که با توجه به وجود قشر تحصیلکرده در میان آنها و همچنین در کوی امام جعفر صادق (ع) خواسته های متفاوتی در این محلات وجود دارد.

رضایی با بیان اینکه منطقه ۵ از نظر تولید و جذب سفر رتبه دوم را در میان سایر مناطق اصفهان دارد، گفت: از نظر ظرفیت پارکینگ ها، سرانه تولید زباله و فرسوده نبودن بافت رتبه اول، از نظر مساحت فضای سبز رتبه دوم، طول معابر رتبه چهارم و از نظر مساحت محدوده قانونی رتبه سوم را در میان مناطق ۱۵ گانه اصفهان برخوردار هستیم.

وی در ادامه با اشاره به ویژگی های دیگر منطقه ۵، افزود: دسترسی مناسب به بزرگرراه های شهید خرازی، دستجری و اقارب پرست، وجود مراکز اداری متعدد، دارا بودن مهمترین دروازه ورودی شهر اصفهان از سمت جنوب، وجود شهرک سپاهان شهر و گسترش آن، وجود کوه صفه با بهره برداری عمومی، وجود مسیر رودخانه زاینده رود و پارک های حاشیه ای آن ، وجود بیش از ۵۰ درصد تخت های بیمارستانی با بیش از ۲ هزار تخت، وجود نقاط جاذب سفرهای درون شهری مانند خیابان خاقانی، نظر، جلفا، توحید و …، وجود ادیان متعدد(مسلمان، مسیحی، زرتشتی، کلیمی)، وجود ۵۱ مسجد و ۲ امام زاده، ۱۳ کلیسا و یک آتشکده، مجاورت با پل های تاریخی سی و سه پل، مارنان و منطقه ناژوان، دارا بودن ۲ مدرسه علمیه خواهران، ۴ دانشگاه دولتی، وجود ۱۱ هتل و یک مهمانپذیر و … از جمله ویژگی های این منطقه محسوب می شود.

مدیر منطقه ۵ شهرداری اصفهان با اشاره به چالش های این منطقه، تصریح کرد: وجود مراکز جاذب سفر، بالا بودن قیمت زمین و مشکل بودن آزادسازی املاک مورد نیاز، کمبود پارکینگ در مجاورت مراکز تجاری، ترافیک سنگین در مراکز جاذب سفر، وجود مراکز نظامی ارتش و سپاه در منطقه، تامین امنیت کوهنوردان کوه صفه و عدم توزیع مناسب فضای سبز در مراکز محلات از جمله این چالش ها است.

وی در این جلسه با اشاره به پروژه های مختلف منطقه، اظهار کرد: تکمیل پروژه مجموعه ورزشی مادر و کودک (آیلین ملکیان) که با اعتبار ۳۵ میلیارد ریال از سال ۹۶ آغاز و طی مدت ۱۶ ماه به بهره برداری رسید و همچنین خیابان کمکی ارتش، حدفاصل بلوار شهدای صفه تا بهداری لشکر با تعاملاتی که با ارتش صورت گرفت در مدت زمان ۶ ماه و با هزینه بالغ بر ۳ میلیارد تومان اجرایی شد.

رضایی تصریح کرد: عملیات تعریض پل شهید ستاری واقع در بزرگراه شهدای صفه، بازسازی موتورخانه سلمان، احداث مخزن و ایستگاه پمپاژ و خط انتقال واقع در پارکینگ زاگرس پارک کوهستانی صفه، ساماندهی پیاده روی مجاور رودخانه پارک های ملت ۱ و ۲، احداث ساختمان ملاقات پادگان غدیر، اجرای پوشش تارتان مسیر سی و سه پل تا پل فلزی، تعریض باند جنوبی و احداث باند شمالی بلوار نظام سپاهان شهر، سازه فضاکار و پوشش سقف روی مخازن ذخیره فاضلاب سپاهان شهر، انعقاد و لخته سازی تصفیه خانه سپاهان شهر، ساماندهی و تعریض خیابان نظر میانی، ایجاد پاتوق گنجینه زندگی حسین آباد، مرمت و زیباسازی دیوار واقع در تقاطع محله حسین آباد، احداث کلکسیون گیاهان دارویی پارک کوهستانی صفه، بازسازی و مرمت باغ نور مطابق با استانداردهای مورد نظر، زیباسازی و نصب المان های شهری و زیباسازی و فضای سبز میدان شورا برخی از پروژه هایی است که طی سالیان گذشته، مراحل اجرایی آنها به پایان رسیده است.

وی در ادامه به برخی پروژه های در حال اجرای منطقه اشاره کرد و افزود: احداث پارکینگ زیرسطحی خیابان توحید با  حدود ۴۵ درصد پیشرفت، احداث مجموعه فرهنگی حسین آباد با پیشرفت ۷۰ درصد، احداث سالن مطالعه سپاهان شهر با پیشرفت ۹۰ درصد و احداث خط انتقال پساب از سپاهان شهر به صفه با پیشرفت ۹۵ درصد از جمله برخی از پروژه های در حال اجرای منطقه است.

مدیر منطقه ۵ شهرداری اصفهان با اشاره به برخی پروژه های شاخص و آتی منطقه ۵ که به زودی مراحل اجرایی آن آغاز خواهد شد، تاکید کرد: تملک و احداث مسیر رینگ حفاظتی و مسیر دوچرخه سواری سپاهان شهر، مجموعه فرهنگی و پردیس موسیقی گل نرگس با اعتبار حدود ۳۰۰ میلیارد تومان، احداث پارک ۲۲ هکتاری گل نرگس(پارک ملل) با مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان، احداث درایگاه نظر و فضای سبز بیشه خزایی با اعتبار حدود ۵۰ میلیارد تومان و ساماندهی پیاده روها و رفیوژ میانی خیابان چهارباغ بالا با مبلغ حدود ۱۰۰ میلیارد تومان، برخی از این پروژه هاست.

 

 

 

 

کد محتوا ۴۲۵۵۹

برچسب ها