موانع مراسم راهپیمایی اربعین برطرف شده است/ خدمات ویژه شهرداری تهران در مراسم اربعین امسال

رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران با اشاره به خدمات ویژه شهرداری تهران در مراسم اربعین امسال گفت: خوشبختانه امسال موانع برپایی مراسم راهپیمایی اربعین برطرف شده است. محمد امین توکلی زاده در جلسه هماهنگی ویژه برنامه های اربعین حسینی شهرداری تهران که صبح امروز در سالن جلسات معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار […]

رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران با اشاره به خدمات ویژه شهرداری تهران در مراسم اربعین امسال گفت: خوشبختانه امسال موانع برپایی مراسم راهپیمایی اربعین برطرف شده است.

محمد امین توکلی زاده در جلسه هماهنگی ویژه برنامه های اربعین حسینی شهرداری تهران که صبح امروز در سالن جلسات معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد، ضمن تاکید بر آمادگی همه نیروهای شهرداری برای خدمات رسانی به زائران حسینی گفت: با توجه به اینکه شاهد یک وقفه ای در جریان راهپیمایی اربعین طی سال‌های گذشته بودیم و امسال این موانع مرتفع شده است، مراسم راهپیمایی اربعین امسال با سال‌های گذشته متفاوت خواهد بود و مستلزم آمادگی هرچه بیشتر خادمان اربعین است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه یکی از جنبه های متفاوت بودن شرایط راهپیمایی اربعین امسال گرمای زیاد هواست، افزود: احتمالا مردم تجربه مواجهه با این موضوع را ندارند و یکی از جدی ترین چالش های ما که موجب شده به نوع خدمت رسانی ما به زائران اربعین و راهپیمایی جاماندگان در تهران جهت بدهد و تمرکز زیادی روی این موضوع داشته باشیم بحث گرمای شدید هواست. ما باید خدماتمان را روی این موضوع معطوف کنیم و از صدماتی که زائران از گرما می‌بینند حداکثر جلوگیری را به عمل بیاوریم.

وی افزود: در روزهای گذشته ما همراه با وزیر کشور در طول یک روز به وسیله بالگرد تمام مرز غربی کشور را مورد بازدید قرار دادیم و نکات لازم در رابطه با فرایند خدمت رسانی به زائران در مرزها احصا و به کمیته های ستاد اربعین منتقل شد.

رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران با تشریح اهم اقدامات شهرداری تهران در سنوات گذشته اظهار کرد: در سنوات گذشته آنچه در ستاد اربعین شهرداری تهران پایه و اساس بوده موضوع خدمات شهری و موضوع حمل و نقل بود. همکاران شهرداری از سنوات قبل یک مسئولیتی را در عراق بر عهده می‌گرفتند و مردم را از مرزها تا نزدیک ایستگاه‌ سرویس‌های عراقی منتقل می کردند. حوزه هایی مانند سلامت هم در حد پشتیبانی از عزیزان پاکبان و پرسنل شهرداری بوده است؛ در حوزه‌های فرهنگی هم از فعالیت‌هایی که در خود عراق انجام می شد، پشتیبانی می‌کردیم.

توکلی زاده تاکید کرد: در کنار توجه به خدمات شهری و حمل و نقل ‌امسال رویکرد جدیدی اتخاذ شده است که به موضوعات فرهنگی، اجتماعی و رسانه ای نگاه ویژه ای وجود دارد تا از ظرفیت حضور این مخاطب میلیونی حداکثر استفاده را بکنیم. کدام کار فرهنگی می تواند چنین اثرگذاری داشته باشد؟ از این رخداد بزرگ و جهانی باید نهایت استفاده را بکنیم و اگر در این مسیر با تمام توان تلاش نکنیم خودمان را از ظرفیت اربعین و سفره سیدالشهدا (ع) محروم کرده ایم.

رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران با بیان اینکه موضوع اربعین دیگر یک رسم بین شیعیان یا مناسکی بین ایرانی‌ها و عراقی ها نیست، تصریح کرد: امروز اربعین یک رخداد جهانی است و تمام رسانه‌های جهان و افکار عمومی دنیا به آن توجه دارند. هر کار فرهنگی دیگری ما در شهر تهران انجام دهیم به اندازه اربعین موثر و مهم نخواهد بود و این از برکت سید الشهدا(ع) است.

توکلی زاده اظهار داشت: بررسی‌هایی که ما در پدیده شناسی اربعین کردیم حاکی از آن بود که هنوز پویش «سلام فرمانده» و «سلام یا مهدی» جا برای رشد دارد. این رخداد فرهنگی مراحل شهرستانی، استانی، ملی و فراملی خود را تجربه کرده است و حالا می تواند در جایی مانند اربعین به اوج خود که یک جنبه بین المللی است، برسد. همه ریز رخدادهای این پویش را هم باید در نظر بگیریم و از آن ها غافل نشویم.

وی ادامه داد: امسال علاوه بر مرزها در موقف‌ها هم قرارگاه ایجاد کردیم و در شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا این قرارگاه ها فعال خواهند بود تا علاوه بر همه خدماتی که در سنوات گذشته ارائه می‌شد، شاهد خدمات جدی با رویکرد فرهنگی، اجتماعی و رسانه ای باشیم.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه برای برنامه های امسال شعار «انا من حسین» و «سلام یا مهدی» انتخاب شده است، تاکید کرد: همان رویکردی را که برای برنامه های اربعین دنبال می‌کنیم باید برای راهپیمایی جاماندگان تکرار کنیم و این برنامه‌ها در تهران با محوریت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران انجام خواهد گرفت.

توکلی‌زاده در بیان سیر کلی برنامه‌های اربعین شهرداری تهران تصریح کرد: برای ایجاد فضای گفتمانی و جا افتادن ادبیات اربعین در فضای عمومی جامعه در ابتدا همایش علمی با مشارکت اداره کل فرهنگی و اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری برگزار خواهد شد. در گام بعدی همایش موکب داران و اربعینی های تهران برگزار می‌شود و در گام بعدی مراسم بدرقه کاروان حسینی را در مصلی تهران خواهیم داشت.

وی افزود: ارائه خدمات در مرزها و سپس برگزاری پویش های داخل عراق، هم در موقف ها و هم در طریق، بخش دیگر برنامه های ستاد اربعین است و در پایان هم اختتامیه فعالیت‌های ستاد اربعین را در شهر نجف شاهد خواهیم بود که بعد از رخداد اصلی و برگزاری راهپیمایی انجام خواهد شد.

منبع خبر