نگاه مدیریت شهری در محلات مسجد محوری است

شهردار اصفهان گفت: در محلات، نگاه مدیریت شهری مسجد محوری است تا کانون اتفاقات باشند، البته شهرداری به عنوان تسهیل گر در این عرصه فعالیت دارد و محور کار، روحانیت، مردم و مساجد هستند.

 نگاه مدیریت شهری در محلات مسجد محوری است

شهردار اصفهان گفت: در محلات، نگاه مدیریت شهری مسجد محوری است تا کانون اتفاقات باشند، البته شهرداری به عنوان تسهیل گر در این عرصه فعالیت دارد و محور کار، روحانیت، مردم و مساجد هستند.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، علی قاسم ‌زاده در دیدار مدیر شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان و ائمه جماعات چهار نقطه شهر اصفهان اظهار کرد: هستی در حال تغییر و تحول است و به تبع آن انسان ها، نسل ها و جوامع نیز دچار تغییر می شوند بنابراین اگر بخواهیم ارتباطمان را با مبدا انقلاب اسلامی حفظ کنیم، باید زمان را به خوبی درک کنیم.

وی با بیان اینکه ما گاهی از سرعت تحول عقب می افتیم، گفت: زبان نسل امروز باید درک شود و تا این مهم حاصل نشود، کار ما دشوار خواهد بود.

شهردار اصفهان افزود: ارتباط برقرار کردن با تحولات چند موضع مختلف دارد؛ برخی می گویند باید در برابر تغییرات ایستاد که انتهای این کار جمود و از بین رفتن است. برخی دیگر باور دارند، باید در مقابل تحولات تسلیم و دچار وادادگی شد.

وی بیان کرد: نگاه سومی هم وجود دارد به این معنا که «به گزینی» انجام دهیم. در برابر تغییرات دست به انتخاب بزنیم به طوریکه محتوای خوب تمدن غرب و شرق را بررسی و انتخاب کنیم. در نگاه چهارم هم این مفهوم وجود دارد که باید خالق تحول و تمدن باشیم.

قاسم زاده افزود: به تعبیر عمومی نگاه چهارم، مصداق کلمه «امام زمان» است یعنی از زمان و مکان سبقت بگیریم و به آن حس بدهیم.

وی با اشاره به اینکه اگر به دنبال تمدن سازی نوین اسلامی هستیم باید باور گروه چهارم شکل گیرد، گفت: در دوران صفویه ما این نگاه را در اقتصاد و طراحی شهری تجربه کردیم اما مسیر تحول در دورانی تغییر کرد که بازارها در شهر اصفهان به مال ها و پاساژها تبدیل شد.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) هم ادبیات جدیدی خلق کرد و مزیت ایشان واژه آفرینی و جریان سازی فکری است، گفت: ما هم می توانیم با تأسی به این نوع نگاه تمدن نوین اسلامی را در اصفهان طراحی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه پیش نیاز اقدامات در این راستا علم به زمان است، افزود: برای درک مسائل روز به کمک ائمه جمعه نیاز داریم چراکه آنها می توانند نقطه اتصال کارگزاران با مردم باشند.

قاسم زاده گفت: در این دوره مدیریت شهری، مقیاس را از شهر به محله آوردیم تا برنامه ها سنجش پذیر باشد؛ در محله هم نگاه ما مسجد محوری است تا کانون اتفاقات باشند.

وی ادامه داد: شهر اسلامی به کالبد و روح نیاز دارد و یکی از نشانه های کالبد شهر اسلامی مساجد است و با توجه به اینکه مساجد نقاط روشن شهر هستند اگر در جایی نقطه تاریک وجود دارد، شهرداری با روش های مشارکتی می تواند این مسئله را حل کند.

3K2A4340.JPG

* ائمه جمعه بازوهای ولایت در کنار مسئولان شهر هستند                      

در ادامه این دیدار، حجت الاسلام علیرضا فرهنگ، مدیر شورای سیاستگذاری ائمه جماعات استان اصفهان اظهار کرد: با توجه به اتفاقاتی که با استقرار دولت جدید و جبهه انقلاب افتاد، در دل مردم امید ایجاد شده است و نگاه ما به رابطه با مدیران برای تعامل و حل مشکلات مردم است.

وی ادامه داد: ائمه جمعه بازوهای ولایت در کنار مسئولان شهر هستند تا  باری از دوش مردم بردارند؛ تریبون ائمه جمعه در شهر اثرگذار است بنابراین هماهنگی شهرداران مناطق با ائمه جمعه یکی از خواسته های ماست.

مدیر شورای سیاستگذاری ائمه جماعات استان اصفهان افزود: مشکلات زیرساختی در برگزاری نماز جمعه باید حل و فصل شود که در این زمینه به همراهی شهرداران مناطق نیاز داریم.

وی خواستار اجرای تبلیغات در سطح شهر برای حضور بیشتر مردم در نماز جمعه شد.

در ادامه، حجت الاسلام محمدی، امام جمعه رهنان نیز افزود: شهردار اصفهان ارتباط بیشتری با علمای شهر داشته باشد و مانند دیداری که اخیرا با آیت اله مهدوی داشتید، امیدواریم این جلسات تداوم داشته باشد.

وی ادامه داد: منطقه رهنان با مشکلات ترافیکی مواجه است که باید شهرداری به این موضوع ورود پیدا کند تا خیابان سازی مطلوب در این نقطه شهر شکل گیرد.

3K2A4337.JPG

* توجه بیشتر شهرداری به مقوله فرهنگ

همچنین، حجت الاسلام فیاض، امام جمعه ملک شهر با بیان اینکه حضور حداکثری مردم در اداره شهر در این دوره مدیریت شهری می تواند با توجه به نوع نگاه شهردار اصفهان تحقق یابد، اظهار کرد: با افزایش نقش مردم از تاثیرگذاری نخبگان کاسته نخواهد شد و به عنوان امام جمعه ملک شهر آمادگی این کار را داریم.

در ادامه این دیدار، حجت الاسلام ملکیان، امام جمعه سپاهان شهر بیان کرد: سپاهان شهر دارای سه مسجد است که با توجه به جمعیت ۷۰ هزار نفری این منطقه، بهتر است دو مسجد دیگر نیز ساخته شود. البته کلنگ ساخت دو مسجد در سال های اخیر زده شده که اکنون نیاز به همراهی برای تکمیل دارد.

وی خواستار توجه بیشتر شهرداری به فرهنگ در مناطق مختلف شهر شد و گفت: اقدامات ماندگار هر شهرداری، کارهای فرهنگی است.

3K2A4320.JPG

*انتظارات مردم با وجود الحاق خوراسگان به اصفهان برآورده نشده است

در این جلسه، همچنین حجت الاسلام ربانی، امام جمعه خوراسگان نیز اظهار کرد: خوراسگان یک شهر سنتی و قدیمی است و برگزاری نماز جمعه در این منطقه سابقه ۸۰ ساله دارد.

وی افزود: انتظارات مردم از شهرداری بعد از الحاق خوراسگان به شهر اصفهان برآورده نشده است و با وجود همجواری با اصفهان هنوز لکه هایی از محرومیت در آن وجود دارد.

امام جمعه خوراسگان مشکل آب را یکی از مسائل مهم در این منطقه دانست و گفت: اگر برای این معضل فکری نشود، ممکن است در آینده با مسائل بیشتری روبرو باشیم.

*استقرار میز خدمت در حاشیه برگزاری نماز جمعه

حجت الاسلام منوچهر مهروی پور رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در ادامه این دیدار با بیان اینکه برای مکان های برگزاری نماز جمعه از کلمه «قرارگاه» استفاده می شود که منظور قرارگاهی برای افزایش بصیرت، سیاست و تبیین است، اظهار کرد: وجود این قرارگاه ها به استحکام نظام اسلامی می انجامد.

وی ادامه داد: این قرارگاه ها قلب فرهنگی شهر به شمار می رود و باید برای جلا و تقویت آنها تلاش کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: در شهرداری ها میز خدمت مستقر شده است و یکی از پیشنهادات ما این است که شهرداران مناطق هر هفته جمعه، این میز را در حاشیه برگزاری نماز جمعه هم مستقر کنند.

کد محتوا ۴۰۹۱۱

برچسب ها