واقعی است تعجب نکنید! اینجا خیابان‌های یاسوج است…

در این شهر یک خیابان سالم پیدا نمی‌شود! و معلوم نیست آسفالت خیابان است یا لحاف چهل تیکه؟ مگر مسئولان در این شهر رفت و آمد نمی‌کنند که مردم باید مارپیچ در خیابانهای این شهر تردد کنند؟ شاید آسفالت معابر یک مطالبه پیش پا افتاده از سوی شهروندان یک شهر به نظر آید، اما به […]

در این شهر یک خیابان سالم پیدا نمی‌شود! و معلوم نیست آسفالت خیابان است یا لحاف چهل تیکه؟ مگر مسئولان در این شهر رفت و آمد نمی‌کنند که مردم باید مارپیچ در خیابانهای این شهر تردد کنند؟

شاید آسفالت معابر یک مطالبه پیش پا افتاده از سوی شهروندان یک شهر به نظر آید، اما به یکی از مهم‌ترین مطالبات شهروندان یاسوجی تبدیل شده است، چاله‌های معابر و دست اندازهایی که بر اثر تخریب آسفالت ایجاد شده تردد را هر روز سخت‌تر می‌کند و سبب نارضایتی شهروندان شده است. در صورتی که روزانه در شهر یاسوج تردد کنید اختلاف سطح‌ها و چاله‌ها و برجستگی‌هایی خیابان‌ها را می‌بینید، وضعیت نامطلوب و کیفیت نامناسب آسفالت معابر اصلاً در شأن مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد نیست و در برخی موارد منجر به ایراد خسارات جانی و مالی به شهروندان شده است.

وضعیت معابر شهری یکی از عوامل موثر بر کیفیت زندگی شهروندان و همچنین یکی از شاخص‌های رضایت از عملکرد شهرداری‌ها محسوب می‌شود اما طی سال‌های اخیر مشکلات متعددی دست‌ به‌ دست هم داده‌اند تا آسفالت خیابان‌ها و معابر یاسوج به یک معضل ناتمام و همیشگی تبدیل شده و روزبه ‌روز به وخامت این مسئله افزوده شود.اکثر خیابان و معابر این شهر دچار فرو رفتگی یا شکستگی آسفالت با چاله های کوچک و بزرگ با تکه های آسفالت کنده شده از سطح زمین هستند که گاه به راحتی منشا سوانح رانندگی هم می شوند.

خیلی از خیابان ها و معابر شهر یاسوج بارها برای اجرای طرح های گازرسانی، فاضلاب، آب، مخابرات و برق، حفاری شده که نوار حفاری یا بدون ترمیم رها شده و یا بدون زیرسازی به شکل غیراصولی ترمیم شده اند. چاله‌های ایجاد شده در سطح خیابان‌ها و همچنین حفاری‌های انجام شده از سوی شرکت‌هایی چون آب و فاضلاب، مخابرات، گاز که بدون بهسازی رهاشده است، جلوبندی خودروهای سواری را از بین برده است. با توجه به وضعیت نامناسب آسفالت خیابان های شهر دارندگان خودروها باید در طول سال یک یا دو بار برای تعمیر جلوبندی خودرو خود به تعمیرگاه مراجعه کنند.

واقعی است تعجب نکنید! اینجا خیابان‌های یاسوج است...+تصاویر

محمدی یک شهروند یاسوجی به خبرنگار ایسنا گفت: وضعیت نامطلوب و کیفیت نامناسب خیابانها که نارضایتی و گلایه مندی مردم را در پی  دارد بنابراین می طلبد در این شهر که یک خیابان دارای آسفالت سالم به ندرت و با ذربین پیدا می شود مسئولان باید چاره ای اساسی بیندیشند و اقدامات جدی در این زمینه انجام شود.

وی با بیان اینکه وضعیت اسفناک افتضاح خیابانهای شهر یاسوج خراب تر از آن چیزی است که در وصف و رسانه بیان می شود، افزود: دمای آسفالت برای عملیات آسفالت‌ریزی و روکش، باید دست کم ۱۱۰ درجه سانتیگراد باشد، در حالیکه دمای برخی آسفالت‌ها به دلیل دور بودن مسیر به ۷۰ درجه سانتیگراد می‌رسد که پس از مدتی باعث از هم گسیختگی آسفالت می‌شود و در نهایت خرابی را به همراه دارد.

محسنی یک راننده تاکسی در این زمینه به خبرنگار ایسنا می گوید؛ فرسودگی آسفالت خیابان‌ها و معابر یاسوج، یک معضل ناتمام در این شهر است تا جایی که تحقق مطالبه شهروندان مبنی بر رسیدگی به آسفالت به حسرت دیرینه ای برای آنها تبدیل شده است. خیابان‌هایی که زیبایی آنها در پسِ زشتیِ آسفالت‌شان پنهان شده و رانندگانی که سلامت خودروهایشان اسیرِ بی‌کیفیتی آسفالت شده است؛ این خلاصه‌ای از وضعیت نابسامان و بغرنج آسفالت در خیابان‌های یاسوج است.

وی با بیان اینکه در این شهر یک خیابان سالم پیدا نمی‌شود! و معلوم نیست آسفالت خیابان است یا لحاف چهل تیکه؟ اظهارکرد: وضعیت آسفالت معابر و خیابان‌های شهر یاسوج به گونه‌ای است که رانندگان وسایل نقلیه باید به صورت مارپیچ در خیابانهای این شهر تردد کنند چرا که تعداد چاله‌ها و حفره‌های و فرورفتگی ها و برجستگی های ایجاد شده روی آسفالت خیابان‌ها به حدی زیاد است که نمی‌توان مسیری را بدون مشکل و مستقیم طی کرد.

واقعی است تعجب نکنید! اینجا خیابان‌های یاسوج است...+تصاویر

راننده یک خودرو عبوری از یکی از میادین شهر یاسوج در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: یک در واقع خیابانی در یاسوج پیدا نمی‌شود که تمام آسفالت آن یکپارچه باشد؛ از این سر خیابان تا آن سر خیابان به جای سطح صاف و یکدست، تنها پستی و بلندی است که چشم را می‌آزارد. در قسمتی از خیابان آسفالت کنده شده و کمی جلوتر، آنقدر آسفالت روی قسمتی از خیابان ریخته‌اند که شبیه یک دست‌انداز بلند شده است. کوچه و خیابان‌های قدیمی یا جدید، پایین شهر یا بالای شهر تفاوتی ندارد چرا که بی‌نصیبی از آسفالتی مناسب، مشکلی است که گریبانگیر خیابان‌های تمام مناطق یاسوج شده است به گونه‌ای که با یک نگاه این معضل ناخوشایند مشاهده می‌شود.

وی تصریح کرد: کنده‌کاری‌های دستگاههای خدمات رسان هم تمامی ندارد و هر روز یک شرکت حفار اقدام به کندن خیابان می‌کند؛ هنوز حفاری آبفا تمام نشده و آسفالت ریخته شده روی سطح خیابان یا پیاده‌رو خشک نشده است که نوبت شرکت گاز است که به دلیل یک مشکل فنی دوباره آسفالت خیابان را بکند تا به لوله‌ها دسترسی پیدا کند و این چرخه باطل سال‌ها و ماه‌ها تکرار می‌شود و در این بین، این اعتراض شهروندان و مردم است که سال‌هاست بی‌نتیجه مانده است. حال خیابان‌های شهر یاسوج سال‌هاست در انتظار کشیده شدن دستی از روی دلسوزی بر سر خود هستند تا شاید بار سنگینی از اعتراض شهروندان را از دوش بردارند و کمتر به آنها ضرر و خسارت وارد کند.

«علی فاطمی» موتور سواری که در حال تردد  از یکی از خیابانهای شهر یاسوج است، با بیان اینکه یک رانندگی بی‌دغدغه به آرزوی دیرینه‌ای برای صاحبان وسایل نقلیه در یاسوج تبدیل شده است، افزود: هنگام رانندگی با خودرو و یا موتورسیکلت باید به صورت مدام مارپیچ بروم تا داخل چاله نیفتم و همین شرایط موجب بروز حوادث رانندگی می‌شود؛ بنابراین کوتاهی متولیاتن امر بخصوص شهرداری در رسیدگی به این موضوع به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.

وی با انتقاد از یکدست نبودن آسفالت خیابان‌ها، عنوان کرد: آسفالت چهل تکه و پر از چاله خیابان‌های یاسوج نه تنها مانع تردد روان راکبان موتورسیکلت و رانندگان خودروها می‌شود بلکه به یک معضل بزرگ برای تردد عابران پیاده  و افراد معلول نیز تبدیل شده است.

واقعی است تعجب نکنید! اینجا خیابان‌های یاسوج است...+تصاویر

“نستهن مقدم”، شهردار یاسوج با بیان اینکه در بودجه شهرداری برای هر فعالیت میزانی اعتبار پیش بینی می شود که آن فعالیت ها را انجام می دهیم، گفت: تنها در دوره پنجم شورای شهر یاسوج نزدیک به یک میلیون مترمربع آسفالت و روکش در سطح خیابانها و معابر شهری یاسوج انجام شده که برابر با ۱۰ سال فعالیت شهرداری است.

وی افزود: هم اکنون ۲۰ تا ۲۵ درصد معابر و خیابانهای شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد خاکی است.

مقدم اظهارکرد: یک هزار تن قیر خریداری و آماده کرده ایم که به محض مساعد شدن شرایط جوی و گرم شدن هوا کار آسفالت خیابان ها و کوچه های شهر یاسوج آغاز می شود  البته هم اکنون با ۴ اکیپ شامل دو اکیپ از شهرداری و دو اکیپ از پیمانکار خصوصی در حال لکه گیری و رفع چاله ها، فرورفتگی ها و برجستگی های خیابان‌ها و معابر هستیم.

شهردار یاسوج خاطرنشان کرد: عمده نگرانی های مردم در خصوص وضعیت آسفالت خیابان های شهر یاسوج ناشی از عملکرد دستگاه های خدمات رسان به خصوص آب و فاضلاب است که از طریق قانونی شاکی آنها نیز شده ایم.

مقدم تصرح کرد: شرکت آب و فاضلاب خدمات نمی دهد بلکه زیرساخت معیوب، ناکارآمد و رها شده ای را تحویل شهر می دهد که باعث نارضایتی شهروندان، مردم، عابران پیاده و خودروها شده است.

وی ادامه داد: از کمیته حفاری فرمانداری، حوزه عمرانی استانداری و شورای شهر استمداد طلبیدیم که دستگاه‌های خدمات‌رسان و وظایف خود را به خوبی انجام نمی دهند و این دستگاه‌ها را موظف به اجرای مطلوب وظایف خود پس از حفاری و کنده کاری آسفالت خیابانها نمایند.

شهردار یاسوج عنوان کرد: برخی خیابان های شهر یاسوج مجددا آسفالت کرده ایم اما متاسفانه پس از آسفالت انجام شده شرکت های خدمات رسان اقدام و حفاری و کنده کاری کرده‌اند، در هر کوچه ای از شهر یاسوج عبور می‌کنیم جلوی هر خانه ای یک شکستگی شبکه آب وجود دارد که آسفالت را به صورت موج ایجاد کرده است.

مقدم تاکید کرد: آسفالت خیابان های بالاشهر و پایین شهر یاسوج تفاوتی با هم ندارند و همه مناطق مشکل دارند به دلیل اینکه شبکه آب شهر در همه مناطق فرسوده و با شکستگی مواجه است.شبکه فاضلاب برخی مناطق یاسوج حدود یک و نیم سال است که حفاری، ترمیم و آسفالت شده اما بعلت اصولی انجام نشدن ترمیم، منجر به برجستگی ها و فرورفتگی های شده که شهرداری به خاطر مردم اقدام به روکش مجدد آنها کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از وضعیت موجود آسفالت خیابان های شهر یاسوج راضی هستید، اظهار کرد: به نسبت از وضعیت آسفالت خیابان های شهر یاسوج راضی هستم اما از وضع موجود آسفالت این خیابان ها راضی نیستم.

شهردار یاسوج بیان کرد: امیدوارم همه دستگاه های خدمات رسان به آسایش و رفاه مردم توجه جدی داشته باشند و جاهایی که احساس می‌کنند بودجه آنها جواب نمی‌دهد اقدام به حفاری و کنده کاری نکنند.

واقعی است تعجب نکنید! اینجا خیابان‌های یاسوج است...+تصاویر

“هدایت امیری”، عضو شورای شهر یاسوج نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: همان طوری که مردم از وضعیت آسفالت خیابان های شهر یاسوج ناراضی هستند ما هم ناراضی هستیم اما هم اکنون فصل سرماست و به محض گرم شدن هوا ترمیم چاله ها و آسفالت مجدد خیابان‌های شهر آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه شهرداری یاسوج اعتبار لازم و کافی را برای رفع مشکل آسفالت خیابان های شهر ندارد و دستش خالی است، افزود: یاسوج به عنوان مرکز استان شاخص‌ها و ملاک‌های لازم را ندارد که نیاز است همه مسئولان و دستگاهها از جمله دستگاه های خدمات رسان، استانداری و راه و شهرسازی صورت یک واحد عمل کنند تا این مشکلات کمتر شود چرا که یک دست صدا ندارد.

امیری تصریح کرد: حفاری هایی که در سطح شهر یاسوج انجام و ترمیم آنها طولانی می شود به خودروهای مردم خسارات را وارد می کند و چهره زشتی از شهر به نمایش می‌گذارد.

واقعی است تعجب نکنید! اینجا خیابان‌های یاسوج است...+تصاویر

“عیسی شهامت”، مدیرکل امور شهری استانداری کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: شهرداری بودجه ای دارد که سرفصل های مشخصی دارد و اعتبارت این سرفصلها مشخص است.

وی افزود: وضعیت درآمد شهرداری یاسوج به دلایل مختلف از جمله شرایط کرونایی کاهش پیدا کرده و متاسفانه تورم نیرو منابع این شهرداری را به سمت اعتبارات جاری به خصوصی حقوق گسیل کرده است.

مدیرکل امور شهری استانداری کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: دستگاه های خدمات رسان وقتی کنده کاری و حفاری انجام می دهند باید به صورت اصولی و فنی اقدام به ترمیم حفاری های انجام شده کنند تا برای شهر و مردم مشکل ایجاد نشود.

شهامت خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که دستگاه‌های خدمات‌رسان باید با هم اقدامات و کارهای حفاری و کنده‌کاری خود را انجام دهند و پس از انجام حفاری و کنده کاری ها شهرداری اقدام به آسفالت خیابانها کند.

وی تاکید کرد: قرار است تا پایان بهمن ماه غیر رایگان بین شهرداری های استان توزیع شود که سهم شهرداری یاسوج از این محل ۷۵۹ تن است و همچنین به شهرداری یاسوج مجوز استفاده از مصالح رودخانه ای برای آسفالت خیابان ها داده شده است.

مدیرکل امور شهری استانداری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: این معابر و خیابانها قطعاً زیبنده مردم شهر یاسوج و استان کهگیلویه و بویر احمد نیست و وضعیت آسفالت خیابان‌های شهر یاسوج نگران کننده است.

واقعی است تعجب نکنید! اینجا خیابان‌های یاسوج است...+تصاویر

واقعی است تعجب نکنید! اینجا خیابان‌های یاسوج است...+تصاویر

واقعی است تعجب نکنید! اینجا خیابان‌های یاسوج است...+تصاویر

واقعی است تعجب نکنید! اینجا خیابان‌های یاسوج است...+تصاویر

واقعی است تعجب نکنید! اینجا خیابان‌های یاسوج است...+تصاویر

منبع خبر