پروژه احداث محور شهیدان برقعی به کجا رسید؟

شهرداران آنلاین/محمود مسگری در گفت‌وگو با شهرنیوز، در مورد پروژه احداث محور شهیدان برقعی اظهار داشت: این پروژه بیش از نیم‌قرن است که مصوبه دارد و چندین بار در شورای عالی شهرسازی بازنگری شده است. وی افزود: مدیریت شهری در اجرای این پروژه، اولویت نخست خود را رضایت‌مندی مردم این منطقه از شهر قم که […]

شهرداران آنلاین/محمود مسگری در گفت‌وگو با شهرنیوز، در مورد پروژه احداث محور شهیدان برقعی اظهار داشت: این پروژه بیش از نیم‌قرن است که مصوبه دارد و چندین بار در شورای عالی شهرسازی بازنگری شده است.

وی افزود: مدیریت شهری در اجرای این پروژه، اولویت نخست خود را رضایت‌مندی مردم این منطقه از شهر قم که از کمترین امکانات و سرانه‌های شهری برخوردار هستند، قرار داده است.

مسگری بابیان اینکه اتصال بلوار شهیدان برقعی به خیابان انقلاب و خیابان شهید طالقانی جز اولویت‌های دوره پنجم شورای اسلامی شهر بود و در ادامه شورای ششم نیز آن را در اولویت پیگیری قرار داده است، گفت: یکی از مباحث مهم در شورای اسلامی شهر حفظ آثار فرهنگی و تاریخی است که واقعاً قدمت تاریخی و ارزش تاریخی دارند.

عضو شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: این پروژه طبق قانون و بر اساس مصوباتی که شورای عالی شهرسازی داشته، تملک و بازگشایی آن باهمت شهرداری و همکاری مردم منطقه در دست انجام است.

وی بابیان اینکه آخرین پلاک در مسیر، مسجد حضرت امام زین‌العابدین(ع) است، خاطرنشان کرد: در مورد این مسجد دو بحث بود یکی اینکه مسجدی جدید و نوساز با امکانات کامل در اختیار شهروندان این منطقه قرار گیرد و دیگری نیز حفظ بخش تاریخی آن بود.

مسگری ادامه داد: متأسفانه اخیراً مجموعه میراث فرهنگی ساختمان این مسجد را جز آثار ملی ثبت کرده و این در حالی است که چندین بار این طرح بازنگری شده بود و در تمام طرح‌ها نیز نماینده میراث فرهنگی و حتی خود مدیرکل میراث فرهنگی در آن حضورداشته و امضای خودشان نیز پای این طرح است که این مسجد تخریب شود.

عضو شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر با توجه به اینکه پروژه در حال نهایی شدن بود و متوجه شدند که در حال اجرا است، با دخالت افرادی که هیچ سنخیتی با این داستان نداشتند مواجه شدیم، ما نمی‌دانیم این افراد تا قبل از این موضوع کجا بودند که پیگیری کنند تا این پروژه در این منطقه محروم اجرایی شود.

وی بیان کرد: درخواست ما از میراث فرهنگی این است که اگر واقعاً این مسجد آثار تاریخی بوده و مربوط به ۴۰۰ سال گذشته است کاش زودتر این کار را انجام می‌دادند نه اینکه تازه و در این مرحله از اجرای پروژه به این فکر بیفتند چنانچه مسجدهایی مثل مسجد سنگ سیاه با قدمت‌هایی بیشتر بود که تخریب شد.

مسگری گفت: هدف مدیریت شهری رضایت‌مندی مردم و خواست آنان مهم است جلساتی با شهروندان داشتیم و لازم است تکلیف پروژه با حضور خود مردم نیز به نتیجه برسد و نیاز به دخالت افرادی که مسئولیت در این حوزه ندارند نیست.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: در این زمینه با هیئت‌امنای مسجد به‌عنوان نمایندگان مردم و اعضای شورای اسلامی شهر به‌عنوان نمایندگان و مجموعه شهرداری و مدیریت شهری در حال پیگیری هستیم تا با جمع‌بندی تمامی مواردی به راهکاری برسیم که مسجد قدیم را حفظ کنیم. در این زمینه نیز عزیزانی که مسئولیتی در این حوزه ندارند اجازه دهند تا مسیر قانونی خود را طی کند تا مردم از شیرینی مسیر بلوار شهیدان برقعی که به‌زودی افتتاح می‌شود بهره‌مند شوند.