گفت‌وگوی امیرعبداللهیان و همتای اندونزیایی در چین

وزرای خارجه ایران و اندونزی امروز در حاشیه نشست همسایگان افغانستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به چین، حسین امیرعبداللهیان و رتنو مرسودی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و اندونزی عصر امروز (چهارشنبه) در حاشیه سومین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در شهر تونشی چین دیدار و گفت‌وگو کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از دیدار مجدد با همتای اندونزیایی اظهار داشت: فرصت خیلی خوبی است که یک بار دیگر بعد از دیدار حضوری در نیویورک با هم گفت‌و‌گو کنیم. در نیویورک گفت‌وگوهای خوبی داشتیم و هم در تماس‌های تلفنی. خیلی خوشحالم که شما را در اجلاسی که مرتبط با موضوع افغانستان است، فعال می‌بینم.

امیرعبداللهیان پیش از این با وزرای خارجه ترکمنستان، قطر و پاکستان دیدار کرد و قرار است با سرگئی لاوروف همتای روس خود نیز ملاقات کند.

سومین نشست همسایگان افغانستان با حضور وزرای خارجه و مقامات ایران، پاکستان، چین، ترکمنستان، ازبکستان، روسیه و تاجیکستان صبح فردا (پنجشنبه) در تونشی واقع در استان «آن هویی» در شرق چین برگزار شود. علاوه بر این قرار است نشستی نیز در حاشیه نشست همسایگان با حضور وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان، قطر، اندونزی و هیأتی از طالبان برگزار شود و گفته می‌شود امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان در نشست دوم حضور خواهد یافت. 

امیرعبداللهیان علاوه بر سخنرانی در نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان امروز و فردا دیدارهایی‌های دوجانبه با برخی مقامات دیگر شرکت کننده و وانگ یی وزیر خارجه دیدار دوجانبه داشته باشد.

پیش بینی می‌شود بیانیه این نشست پیش از ظهر فردا به وقت چین منتشر شود.

حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان، سید رسول موسوی دستیار وزیر و مدیرکل آسیای جنوبی، رضا زبیب دستیار وزیر و مدیرکل شرق آسیا و اقیانوسیه و علیرضا حقیقیان دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اوراسیای وزارت خارجه نیز در این هیأت حضور دارند.

امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی ۲۵ اسفند ماه وانگ یی همتای چینی با توجه به برگزاری سومین نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در چین و در پاسخ به دعوت همتای چینی برای شرکت و حضور در این اجلاس اعلام آمادگی کرد.

نخستین نشست کشورهای همسایه افغانستان ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ به صورت مجازی با حضور وزاری خارجه ۶ کشور همسایه افغانستان و به میزبانی چین برگزار شد و تهران نیز در پنجم آبان ماه ۱۴۰۰ میزبان دومین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه بود که به جز وزرای خارجه روسیه و چین بقیه وزرا به صورت حضوری در نشست تهران شرکت کردند. اعلام شد که چین میزبانی سومین نشست را برعهده خواهد داشت. وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به همراه روسیه ۵ آبان ماه در بیانیه‌ای مشترک متذکر شدند که یک ساختار سیاسی فراگیر و گسترده با مشارکت همه اقوام تنها راه‌حل مسائل افغانستان است. 

انتهای پیام/

انتهای پیام/


منبع خبر : خبرگزاری فارس