پکن: همکاری ما با روسیه هیچ حد و مرزی ندارد

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد، همکاری این کشور با روسیه هیچ حد و مرزی ندارد.

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری فارس، «وانگ ون‌بین» سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن ابراز خوشبینی درباره حل بحران اوکراین از راه مذاکره و گفت‌و‌‎گو، به تمجید از روابط پکن و مسکو پرداخت.

همزمان با تشدید فشارهای آمریکا و متحدان غربی این کشور علیه روسیه در رابطه با بحران اوکراین، سخنگوی وزارت خارجه چین بر تداوم همکاری‌های پکن و مسکو در حوزه‌های مختلف از قبیل حوزه امنیتی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس، «وانگ ون‌بین» سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که همکاری بین روسیه و چین در حوزه امنیت و اقدامات به منظور ایستادگی در برابر ایجاد هژمونی جهانی، هیچ محدودیتی ندارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین تصریح کرد: «همکاری روسیه و چین هیچ حد و مرزی ندارد. این (همکاری) به اقدامات دوجانبه ما برای حفظ صلح و امنیت و همچنین اقدامات مشترک برای مقاومت در برابر هژمونی مربوط می‌شود».

این مقام ارشد پکن درباره بحران اوکراین و مذاکرات روز سه شنبه (دیروز) هیات‌های اعزامی مسکو و کی‌یف به استانبول اشاره کرد و از «نشانه‌های مثبت» صادر شده توسط هر دو طرف تمجید کرد.

وانگ ون‌بین همچنین تصریح کرد: «ما همواره اعتقاد داشته‌ایم که گفت‌و‌گو و مذاکرات تنها راه درست برای رسیدن به راه‌حل بحران اوکراین است».

وی ابراز امیدواری کرد که روسیه و اوکراین به زودی به توافق برسند و از جامعه بین‌المللی خواست به تلاش‌های مسکو و کی‌یف به منظور حل بحران کمک کنند. به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، «باید از هر اقدامی که شاید باعث دمیدن آتش بر شعله یا تشدید مناقشان شود، اجتناب گردد».

خبرنگار خبرگزاری تاس در این نشست از سخنگوی وزارت خارجه چین سوال کرد که آیا پکن آمادگی ایفای نقش به عنوان تضمین کننده اجرای توافق صلح احتمالی بین روسیه و چین را دارد؟ وانگ ون‌بین اینطور جواب داد: « ما به ایفای نقش سازنده و ارائه کمک به منظور عادی سازی وضعیت در اوکراین ادامه خواهیم داد».

انتهای پیام/ص


منبع خبر : خبرگزاری فارس