می‌توانیم با اجرای قانون «حدنگار» در سال جدید ریشه زمین‌خواری را بخشکانیم

نماینده همدان در مجلس گفت: ساماندهی و اجرای دقیق قانون حدنگار می‌تواند منجر به حذف دلالان از زمین‌‌خواری و ریشه‌کن کردن فسادهای ناشی از آن شود که این موضوع نیازمند عزم جدی و همراهی و همدلی همه قوا است.

حجت الاسلام احمد حسین فلاحی نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ درباره اقدامات دولت سیزدهم برای مبارزه با زمین‌خواری اظهار داشت: برای مبارزه با زمین‌خواری بایستی در ابتدا حدنگاری (کاداست) عملیاتی شود که این موضوع در منابع طبیعی، مراتع و زمین‌های کشاورزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و بایستی محدوده‌ها مشخص شود تا در نهایت به یک سند برسیم.

وی افزود: تعرض زمین‌‌خواران به برخی زمین‌ها به دلیل عدم اجرای کامل قانون حدنگاری است و دلالان هم از این موضوع سوء استفاده کردند در حالی که اگر این موضوع به خوبی انجام می‌شد و در طول سال‌های اخیر گام‌های مؤثرتر و با عزم جدی‌تری داشتیم از میزان زمین‌خواری‌ها کاسته شده بود. 

فلاحی افزود: ساماندهی و اجرای دقیق قانون حدنگار می‌تواند منجر به حذف دلالان از عرصه زمین‌‌خواری و ریشه‌کن کردن فسادهای ناشی از این زمین‌خواری‌ها شود البته این موضوع نیازمند عزم جدی و همراهی و همدلی همه قوا است.

وی گفت: حدنگاری می‌تواند مشخص کند که چه مقدار از زمین‌های مراتع، منابع زمینی و کشاورزی از بین رفته و زمین‌خواران آنها را تصرف کرده‌اند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس در پایان افزود:‌ بازگشت زمین‌های متعلق به انفال و بیت‌المال نیازمند عزم قوای سه‌گانه و اجرای دقیق قانون حدنگاری است.

انتهای پیام/ 


منبع خبر : خبرگزاری فارس